BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Prostokątny baner kina Bajka, białe litery na zielonym tle

W ramach 18 Europejskiego Festiwalu Integracja Ty i Ja – Koszalin 2021, odbył się w Lublinie 8 września pokaz filmów.

Wydarzenie w Lublinie miało miejsce w kinie Bajka.

Plakat festiwalu pt. W kinach w Polsce 8-9 września

Na ekranie wyświetlono trzy różne produkcje filmowe z trzech europejskich krajów.

Pierwszym z nich był film fabularny, rosyjski pt. „DATEK”, w reżyserii Tigran’a Metaks’y. Opis ze strony kina Bajka:

„Po kradzieży portfela główny bohater, kieszonkowiec, dowiaduje się że jego ofiara ma dziecko z niepełnosprawnością. Decyduje się zwrócić portfel z gotówką, ale jego współpracownicy sprzeciwiają się pomysłowi….”

Na ekranie kinowym widać , po lewej stronie młodą, ładną brunetkę, ładnie ubraną w ciepłą brązową kurtkę. Ma na sobie modny makijaż z mocno pomalowanymi ustami w kolorze czerwonym. Uczesana jest w kucyk, czyli jej włosy są zaczesane i związane do tyłu gumką. W uszach ma małe, połyskujące kolczyki tzw. wkręty. Patrzy bezpośrednio na mężczyznę swoimi dużymi niebieskimi oczami, który stoi zwrócony do niej po prawej stronie. Widać tylko zarys jego twarzy. W jej oczach maluje się zdziwienie, niedowierzanie i oczekiwanie. Jest smutna, poważna, zdystansowana i w chłodny sposób odpowiada swojemu rozmówcy. W tle zarys białego budynku z dużymi szklanymi drzwiami, po prawej stronie.

 Kadr z filmu rosyjskiego pt. DATEK

Drugim zaprezentowanym, był film dokumentalny pt „NA KRAWĘDZI” , którego reżyserem jest Rina Papish z Izraela.

Opowiedziała ona historię Avnera, mistrza skydivingu i base jumpingu. Młodego chłopaka, który pasjonował się skakaniem ze spadochronem, nie tylko z samolotu, ale i z wieżowców, masztów, mostów, urwisk górskich i tym podobnych obiektów. Jego życie polegało głównie na skakaniu i pewnie w ten sposób trwało by dalej, gdyby nie tragiczny w skutkach wypadek. Po nim, nasz bohater całkowicie musi zmienić swoje życie i jak to sam stwierdził w filmie „ przedtem byłem głupkiem…”. Na nowo musi nauczyć się, jak żyć, będąc sparaliżowanym od klatki piersiowej w dół. W tej walce nie jest sam. Pomagają mu w tym ludzie, którzy go kochają i darzą go bezgraniczną miłością.

Na ekranie widać młodego, chłopaka, który siedzi na wózku inwalidzkim. To brunet o gładko uczesanych włosach , który skoncentrowany jest na swojej pracy. Jest mocno pochylony i naprawia on koło od swojego roweru. Ubrany jest w białą sportową bluzę. W tle po lewej stronie widać chodnik, trawę i kawałek budynku po prawej stronie.

 Kadr z filmu izraelskiego pt. NA KRAWĘDZI

Filmem ostatnim, który zrobił na mnie największe wrażenie, był film fabularny, produkcji polskiej pt ONDYNA, w reżyserii Tomasza Śliwińskiego. Już sam tytuł mocno mnie zaintrygował, a sposób prowadzenia kamery i użycie niebieskiego filtru sprawiło, że znalazłam się w zupełnie nowej, nieznanej mi rzeczywistości. Nadmienię, że niebieski to mój ulubiony kolor, a historia młodego chłopaka, jest fascynująca i opowiedziana w bardzo ciekawy i przystępny sposób. Przedstawiano w nim problemy osób z tzw. „ Klątwą Ondyny”.

Na ekranie widać młodego chłopaka. Leży on na łóżku i śpi w masce tlenowej, która zsunęła mu się z części ust. Z przodu widać zarys rury połączonej z maską. W tle, po lewej stronie stoi prostokątna aparatura z jasnym ekranem po środku, a przy nim po prawej stronie dwa mocno czerwone guziki, na górze i na dole. Maszyna reguluje oddech głównego bohatera.

 Kadr z filmu polskiego pt. ONDYNA

Jeżeli kogoś z was interesuje temat osób z  niepełnosprawnościami, z pełną odpowiedzialnością mogę polecić Festiwal Integracja Ty i Ja. Dobrze, że jest takie wydarzenie, które przybliża problemy osób, z którymi  tzw. „pełnosprawni” na co dzień się nie spotykają. Warto czasem zajrzeć do innego świata, który jest tuż obok nas. Może nawet nie wiemy, że taki istnieje…

Tekst i zdjęcia: Magdalena Smyl

Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach
życia społecznego i zawodowego” realizowanego w okresie 01.06.2021 – 10.12.2021 r. przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki ze środków Województwa Lubelskiego.

UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies