BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

17 maj 2021

„Biegnij z Nami”

W dniu 13.05.2021r. grupa 10 uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy z dwójką instruktorów wyjechali zwiedzać przepiękne zakątki Poleskiego Parku Narodowego, które są tak blisko, a jakże często omijane.

Wycieczka miała kilka celów: kontakt z przyrodą, wypoczynek na łonie natury, odpoczynek od pracy. To wszystko połączone zostało z kampanią społeczną „Kilometry Dobra”, a dokładniej z wydarzeniem „Biegnij z Nami”. Pięcioro uczestników z instruktorem pracowni plastyczno-rękodzielniczej stworzyli grupę ”Cegiełki” jako grupę biegaczy, którzy za cel mieli pokonać dystans 40 km, przy kibicowaniu pozostałej części grupy.

Był czas na rozmowy, podziwianie przyrody, zdjęcia i odpoczynek w altance.

Największe wrażenie wywołała obecność na molo i widok na przepiękne jezioro wraz z wodną roślinnością. Oprócz dobrej zabawy zrealizowaliśmy swój cel, pokonaliśmy razem ponad 40 km. Do Warsztatu wrócili wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni, z uśmiechem na ustach. Wspominają wyjazd po dziś dzień.

 
„Nie mówiłem, że będzie łatwo. Wspominałem, że będzie warto.”

Maj to miesiąc zasługujący na pierwsze miejsce wśród pozostałych miesięcy. Mamy już w pełni obudzoną do życia przyrodę, która wręcz emanuje swoją soczystą zielenią, wzbogacona przepięknymi kolorami kwiatów zapiera dech w piersiach.

Maj jest wiosennym miesiącem i jest piąty w kolejce zaraz po kwietniu, a tuż przed czerwcem. Jego nazwa pochodzi najprawdopodobniej od rzymskiej bogini o imieniu – Maja. Była ona patronką płodności, budzącej się do życia przyrody, ale też uznawano ją za matkę Ziemi i żonę Wulkana.

W maju obchodzimy wiele świąt jedno z nich przed nami to – Dzień Matki , mamy też matury, komunie święte, wesela, bierzmowania … mamy też święto kościelne Wniebowstąpienie Pańskie, które ma miejsce 40 dni po Wielkanocy. W Polsce tradycyjnie obchody odbywają się w najbliższą tej dacie niedzielę, natomiast w innych krajach takich jak Niemcy, Holandia, Francja, Finlandia czy Austria, bez względu w jakim dniu tygodnia wypadnie, jest to dzień wolny od pracy.

Maj przynosi nam wszystko, czego potrzebujemy. Ubarwia szaroburą, zimową rzeczywistość w zielone rośliny i kolorowe kwiaty. Poprawia pogodę i zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wszystko razem sprawia, że mamy więcej chęci i energii na życie.

W maju jak w gaju.

W porzekadle tym zachowało się obecne również w etymologiach skojarzenie maja z obfitością kwitnących roślin. Dla Słowian piąty miesiąc roku to zatem przede wszystkim czas kwitnienia i związanej z nim radości. W łacinie przymiotnikiem majus można określić kogoś pełnego radości. Również i w słowiańskiej kulturze przyjęło się radować i świętować w tym czasie. Zresztą, jak tu nie świętować, skoro wszystko dookoła kwitnie tak pięknie? Dobrze wykorzystać ten czas na spacer po łące, który można połączyć z wąchaniem rozmaitych gatunków kwiatów.

Ten piękny miesiąc, niech niesie nam radość nie tylko z biegania, zbiórek pieniędzy w Kampanii Kilometry Dobra, ale daje radość z każdego dnia życia.

Zarząd Koła w Łęcznej Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, uczestnicy placówki WTZ, proszą o wsparcie Kampanii Kilometry. W tej kampanii zbieramy pieniądze na rozbudowę naszej placówki o mieszkania chronione dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Wydzielone konto na potrzeby inwestycji – BS Łęczna 84 8693 0006 2001 0000 3812 0003.

Darczyńców uhonorujemy wpisem w kamieniu węgielnym wmurowanym podczas rozpoczęcia inwestycji oraz uwiecznimy na tablicy pamiątkowej.

Paweł Maj, Maria Lisek-Zięba

Polecamy: 

https://kolowlecznej.blogspot.com/2020/06/janowickie-kilometry-dobra.html

 

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: