BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

2 grudzień 2021

Dwa serca, jedna miłość…

„ Motywacja jest tym co pozwala Ci zacząć. Nawyk jest tym co pozwala Ci wytrwać! „

 

„Dwa serca, jedna miłość – Ojczyzna”– pod takim hasłem w Bydgoszczy odbyła się dziesiąta edycja Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych fArt.

Gala Festiwalu odbywała się 25 listopada 2021r. w formie On line.

Festiwal przyciągnął w tym roku ponad czterystu uczestników z Polski i był jak zawsze przestrzenią do prezentacji talentów, umiejętności oraz wszelkich form artystycznych. W rękodziele nadesłano 84 prace, a w malarstwie i rysunku aż 127 dzieł. W dziedzinie fotografii podlegało ocenie 16 zdjęć. Dużym zainteresowaniem cieszyła się kategoria utwór literacki, w której wzięło udział 21 uczestników. W kategorii teatr zaprezentowano osiem przedstawień, w których wystąpiło 71 osób. Podobny wachlarz propozycji prezentowała kategoria taniec, 26 osób wzięło udział w czterech choreografiach tanecznych. Ostatnia kategoria to muzyka. Do przesłuchania przysłano 60 utworów w aranżacji zespołowej lub solowej.

Celem festiwalu było pokazanie jak można kruszyć bariery i przezwyciężać zahamowania tworząc klimat wzajemnej akceptacji i zrozumienia podczas kształtowania społecznej wrażliwości dla różnych form aktywności osób z niepełnosprawnościami.

Grand Prix festiwalu, za pracę w kategorii fotografia „Jeszcze Polska…”, zdobył mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej w Gdańsku Zenon Murawski. – Hasło festiwalu wpisało się w dziękczynienie za beatyfikację Stefana kard. Wyszyńskiego powiedziała dyrektor wydarzenia pani Małgorzata Kozioł.

Podczas gali prezes Fundacji „Wiatrak” ks. Wojciech Przybyła powiedział: „ że św. Jan Paweł II i bł. Kardynał Stefan Wyszyński mieli ze sobą wiele wspólnego. To wielcy Polacy którzy miłowali Ojczyznę, podczas swojego życia pokazywali prawdziwe wartości i uczucia patriotyczne dla każdego z nas i przyszłych pokoleń. Rozwinięty dar modlitwy, doświadczenia związane z wojną, a także szczególna miłość nie tylko do Ojczyzny ale i Matki Najświętszej o ich codzienność”. Dyrektor Fundacji i Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak” w Bydgoszczy ks. Tomasz Klafetka podkreślił, że przez kulturę możemy dorastać do pełni człowieczeństwa, możemy wyrażać siebie.

W festiwalu nie zabrakło zgłoszenia grup artystycznych działających w WarsztacieTerapii Zajęciowej w Janowicy – z placówki Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej. „Figiel” z prezentacją teatralną, zespół „Bębnoludy”- zaprezentował grę na różnych instrumentach melodii świata oraz taniec a solista wykonał 2 piosenki.

W tym roku zespół „Bębnoludy” otrzymał nagrodę główną i wyróżnienie w kategorii taniec za „Symboliczny taniec barw” – Czarnobiali.

Lista nagrodzonych zwycięzców:

KATEGORIA RĘKODZIEŁO – Nagroda główna:

„Chwalcie łąki umajone” Alicja Popławska – ŚDS Toruń

Wyróżnienia:

„Poczytajmy o sławnych Polakach” Natalia Brzykcy – ŚDS Inowrocław

„Dwa serca – jedna miłość Aleksandra Ziółkowska – SÓW Włocławek

„Z miłości, pokój na ziemi” – Teresa Piwowońska – Szarocin, woj. dolnośląskie

KATEGORIA PLASTYKA – Nagroda główna:

„Dwa serca jedna miłość Ojczyzna” Michał Zieliński ŚDS Gdańsk

Wyróżnienia:

„Ojczyzna miłość ma” Karolina Klan – WTZ Warszawa

„Karol i Stefan – Święty i Błogosławiony” Marcin Lisowski – WTZ Grudziądz

„Zawsze w jednym kierunku” Maciej Zieliński – DPS „Magnolia” Głogów

KATEGORIA UTWÓR LITERACKI – Nagroda główna:

„Matka Ojczyzna” Katarzyna Wierzchowska – WTZ Hrubieszów

Wyróżnienie:

„Dwa serca, a jedna miłość do Ojczyzny” – ŚDS Gniewkowo

KATEGORIA MUZYKA – Nagroda główna:

„Moja Ojczyzna” Barbara Bandurska – Centrum Rehabilitacji im.ks.Biskupa J. Chrapka

Wyróżnienia:

„Polskie kwiaty” „Dziewczyna z granatem” Agnieszka Seweryniak – Stowarzyszenie na rzecz młodzieży niewidzącej i słabowidzącej w Grudziądzu

„Rozkwitają pąki białych róż” Ewelina Ratkowska – ŚDS Rypin

KATEGORIA TEATR- Nagroda główna:

„Nasze serca są pełne miłości do Ojczyzny” Fani JP II – Fundacja Arka Bydgoszcz

Wyróżnienie:

„Droga do wolności” Camino – Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy nr 1 w Bydgoszczy

KATEGORIA FOTOGRAFIA- Nagroda główna:

„Wizyta u Prymasa” Maciej Tryba – Kujawsko-Pomorska Szkoła Braill’a z Grodu nad Brdą

Wyróżnienie:

„Dwie miłości jedno serce” Anna Sierakowska Krzysztof Rębisz – ŚDS w Żmigrodzie

GRAND PRIX

„Jeszcze Polska…” Zenon Murawski – DPS Gdańsk

X edycja Festiwalu dofinansowana została ze środków PFRON. Dodatkowo Fundacja „Wiatrak”, obchodziła Jubileusz 26-lecie swojej działalności.

Gratulujemy Jubilatom 26 lat owocnej pracy i życzymy dalszych wspaniałych lat w służbie drugiemu człowiekowi i krzewieniu różnych form artystycznych.

Galę konkursową w sali widowiskowej wojskowego kinoteatru uświetnił występ zespołu Golec uOrkiestra.

Fundacja „Wiatrak” to organizacja pożytku publicznego, której główną ideą jest wprowadzanie w życie nauki św. Jana Pawła II, która mówi o rozwoju człowieka na czterech płaszczyznach: fizycznej, psychicznej, intelektualnej i duchowej. W „Wiatraku” stwarzana jest przestrzeń, w której każda osoba, niezależnie od wieku, stanu zdrowia czy sytuacji życiowej, może poszerzać swoją wiedzę, rozwijać talenty oraz odkrywać radość płynącą z bycia darem dla drugiego człowieka.

Misją „Wiatraka” jest wspieranie osoby ludzkiej na wszystkich etapach i stanach jej życia, aby z pomocą św. Jana Pawła II i św. Matki Teresy z Kalkuty, osiągnęła pełnię szczęścia w odkrywaniu godności oraz dojrzałym i odpowiedzialnym darze dla drugiego człowieka.

Do wszystkich beneficjentów festiwalu, wg informacji od pani dyrektor festiwalu zostaną wysłane podziękowania, a nagrodzeni i wyróżnieni otrzymają pamiątkowe statuetki, dyplomy oraz nagrody.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację festiwalu za kontynuowanie spotkań w tak trudnym czasie jakim jest pandemia Covid-19.

Maria Lisek-Zięba

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: