BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

25 wrzesień 2020

Edukacja w terenie

Dnia 25.09.2020 roku (piątek) uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy, placówki Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej wraz z instruktorami i p. kierownik udali się na wycieczkę po pięknych okolicach stosując odwrotność zasady „Cudze chwalicie, swojego nie znacie”. 

Wyjazd rozpoczął się od wizyty w Poleskim Parku Narodowym, gdzie spotkaliśmy się z panią Ewą Piasecką zastępcą dyrektora Poleskiego Parku Narodowego. 

Poleski Park Narodowy jest bardzo przychylny naszej organizacji, współpracujemy z nim od kilku lat, to stąd od lat otrzymujemy drewno na podpałki. Uczestnicy na ręce pani dyrektor przekazali upominek w postaci skrzata uszytego przez pracownię krawiecko – zabawkarską oraz podpałki ekologiczne wykonane przez uczestników pracowni plastyczno – rękodzielniczej. Łukasz wraz innymi zaśpiewał piosenkę specjalnie dla p. dyrektor pod tytułem „Dobrze, że jesteś”. 

Po zrobieniu kilku pamiątkowych zdjęć udaliśmy się w dalszą drogę. 

Kolejnym przystankiem był targ w Urszulinie. Uczestnicy wybrali się na poszukiwania ciekawych ubrań i nie tylko. Była to świetna okazja obserwacji ich przez instruktorów, jak radzą sobie w takim miejscu, badanie umiejętności posługiwania się pieniędzmi itp. Każdy w busie chwalił się zakupami dokonanymi samodzielnie. 

Kolejnym punktem wycieczki było odwiedzenie „Majątku Rutka”. Majątek Rutka w Puchaczowie to wyjątkowe gospodarstwo agroturystyczne, w którym można obejrzeć wiele ciekawych gatunków zwierząt. Rasowe gęsi, owce, krowy, koniki polskie, egzotyczne strusie stanowią nie lada atrakcję nie tylko dla dzieci. Wiele z nich stanowi polskie rasy zachowawcze. Zwierzęta znajdujące się w gospodarstwie można podziwiać także na wielu krajowych wystawach zwierząt hodowlanych. 

Był to czas spędzony aktywnie pośród natury i zwierząt. Chętni mieli nawet możliwość karmienia strusi, kóz oraz owiec. Była również możliwość odpoczynku na huśtawkach, krzesełkach a także zabawy na trampolinie czy placu zabaw. 

Łukasz karmiący kozę 
Wypoczynek na huśtawce 
Zabawa na trampolinie 
 

Był również czas na podziwianie drzewek, roślin, krzewów i zwyczajny relaks. Uczestnicy poznali wiele historii związanych z miejscem, w którym byli. Dowiedzieli się wszystkiego od przewodnika a zarazem właściciela posesji. Historia dawnego miasta Puchaczów nad Jagielnicą (obecnie Świnka) bardzo bogata i ciekawa ale o tym innym razem. 

 

Nie zabrakło również posiłku po wyczerpującym dniu. Każdy zmęczony lecz radosny udał się do drewnianej altany i zasiadł do stołu. Panie przygotowały obiad oraz napoje. Każdy najadł się do syta i udał się do busa. 

Spotkanie było owocne również pod kątem współpracy. Ofiarowane w prezencie podpałki ekologiczne były elementem rozmowy i nakłonienia do nagrania filmu o produkcji i wrzucenie filmiku zarówno na stronę „Majątku Rutka”, jak i na youtube. Pani kierownik opowiedziała historię Warsztatu Terapii Zajęciowej, czym się zajmujemy na co dzień, zaowocowało to zaproszeniem zespołu teatralnego „Figiel” na „Święto Pieczonej Gęsi” z prezentacją artystyczną „Stworzenie świata” oraz solowym występem Łukasza. 

Dziękujemy wszystkim za miło i aktywnie spędzony czas. Oby takich wyjazdów było jak najwięcej.

 
“Ten kto żyje widzi dużo, ten kto podróżuje widzi więcej.” arabskie przysłowie 
 
P. Maj, M. Lisek-Zięba

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: