BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

17 wrzesień 2021

„Integracja pod żaglami” – Międzyrzec Podlaski 2021

9 września na zaproszenie Podlaskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych uczestniczyliśmy w spotkaniu integracyjnym, które przygotował i przeprowadził zespół pracowników i uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Międzyrzecu Podlaskim.

„Integracja pod żaglami” – Międzyrzec Podlaski 2021

Zaproszeni goście i uczestnicy spotkania zgromadzili się przy restauracji ,,Zacisze”. Wszystkich powitała pani Monika Andrzejuk – kierownik WTZ i prezes Podlaskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych – pan Kazimierz Telega.
W imprezie integracyjnej wzięli udział uczestnicy zaprzyjaźnionych placówek z Międzyrzeca Podlaskiego – Powiatowy Ośrodek Wsparcia, Warsztatów Terapii Zajęciowej z Kodnia, Białej Podlaskiej – WTZ Caritas i ,, Elremet”, Kolembrodów, Kostantynowa, Parczewa, gospodarze oraz zaproszeni goście: przedstawiciele Miasta Międzyrzec Podlaski – Burmistrz Miasta Pan Zbigniew Kot i pani Anna Kaliszuk, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z Białej Podlaskiej – Dyrektor pani Małgorzata Malczuk i pan Grzegorz Panasiuk.
Program spotkania był bardzo bogaty.

Drużyny z zaprzyjaźnionych ośrodków rywalizowały w kilku konkurencjach o tematyce marynistycznej. Pierwszą z nich była układanka z motywem kotwicy, a druga polegała na ułożeniu z papieru kolorowego – parostatku. Trzecia gra wymagała rozwiązania krzyżówki. Ta trzecia konkurencja przysporzyła uczestnikom małych problemów, ale również przyniosła ze sobą dużo radości. Na przykład w jednym z pytań można było odpowiedzieć na dwa różne sposoby. Uczestnicy mylnie wpisali śpiwór zamiast namiot. Pomimo tego, każda drużyna bezbłędnie odczytała hasło z krzyżówki tj. WAKACJE. Na samym końcu, prowadząca zaprosiła uczestników na zielony teren, na którym odbyły się bitwy na papierowe kule. To była najlepsza zabawa i podopieczni z ogromną ochotą przystąpili do rywalizacji. Gra polegała na przerzuceniu, jak największej ilości kul na stronę przeciwnika w wyznaczonym czasie. Sposoby były przeróżne i z dużym zainteresowaniem wszyscy przyglądali się tym zmaganiom. Było przy tym wiele emocji i ogólnego śmiechu.

Gości szczególnie zainteresował kolejny element spotkania – zwiedzanie nowego budynku WTZ i jego pracowni. Przewodnikiem była pani Monika Andrzejuk – kierownik Warsztatów. Jego pomieszczenia i wyposażenie są imponujące. W bardzo dobrych warunkach można pracować, tworzyć, rozwijać się i snuć ambitne plany na przyszłość.

Po skończonej wycieczce, był czas na relaks i krótki rejs po Jeziorkach Międzyrzeckich. Tę atrakcję zapewniła Ochotnicza Straż Pożarna „Stołpno” z Międzyrzeca Podlaskiego oraz Stowarzyszenie Rozwoju Żeglarstwa „Stanica”. Można było popłynąć skuterem wodnym, motorówką lub skorzystać z innych propozycji: jazda quadem, symulator dachowania, pokaz wozu ratownictwa wodnego. Każdy mógł coś dla siebie wybrać.
Potem był czas na obiad i rozmowy przy stole. Można było bardzo smacznie zjeść , zregenerować swoje siły i pomarzyć.
To była wspaniała wyprawa.

Dziękuję wszystkim, którzy tak serdecznie nas przyjęli i ugościli, w szczególności pani Monice Andrzejuk z WTZ i panu Kazimierzowi Teledze z PSON. Bardzo serdecznie wspominam też inne, zaproszone osoby na tę uroczystość. Nie mogę pominąć sympatycznych, młodych strażaków, którzy czuwali nad nami i pozostałymi uczestnikami spotkania w czasie szalonej jazdy po Jeziorkach Międzyrzeckich.
Do zobaczenia za rok na kolejnej już dziewiątej edycji tego wydarzenia.

Magdalena Smyl

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: