Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Nie ma miejsc na geriatrii. Brakuje profesjonalnych oddziałów

Gabriela Bogaczyk
Anna Kurkiewicz
W Lublinie nie ma ani jednej poradni geriatrycznej, w której można się leczyć bezpłatnie. W całym województwie są trzy, które współpracują z NFZ.

Na Lubelszczyźnie działają trzy samodzielne oddziały geriatryczne: w Białej Podlaskiej, Włodawie i Parczewie. - Przez cały rok wszystkie miejsca są zajęte, co świadczy o dużym zapotrzebowaniu na opiekę medyczną świadczoną przez oddział geriatrii - mówi Joanna Kozłowiec, rzecznik prasowy szpitala w Białej Podlaskiej.

- W Lublinie w ogóle nie można mówić o geriatrii, bo jej praktycznie nie ma - tłumaczy dr Maria Laskowska-Szczęśniak, były konsultant wojewódzki ds. geriatrii.

Nasz region jest jednym z najgorzej wyposażonych pod względem geriatrycznym. Mamy około 110 łóżek geriatrycznych. Według norm WHO powinno być ich 440, a całodobowych oddziałów 20.

- Każde województwo ma w centralnym mieście oddział geriatryczny, a my nie - podkreśla Paweł Klimkowicz, wojewódzki konsultant ds. geriatrii.

W zeszłym roku przestała istnieć ostatnia poradnia geriatryczna w mieście. W Lublinie działa jedynie oddział psychogeriatryczny w Abramowicach. Gdzie zatem mają się leczyć seniorzy? Osoby starsze zmuszone są do leczenia się u lekarzy rodzinnych i na oddziałach wewnętrznych. W naszym województwie jest około 30 geriatrów, z czego około 10 pracuje w placówkach medycznych i przychodniach, udzielając bezpłatnych świadczeń. Reszta nie pracuje w zawodzie lub przyjmuje w prywatnych gabinetach.

- Chodzę tylko do lekarza rodzinnego. Nie mam wyboru, bo nie znam żadnego geriatry, który by przyjmował w przychodni - mówi 75-letni Mirosław Budzik z Lublina.

Zapotrzebowanie na specjalistów chorób starczych będzie coraz większe, bo średnia wieku się wydłuża. W 2020 roku w woj. lubelskim będzie 4,8 proc. osób w wieku powyżej 80 lat, a w 2030 roku już 6,3 procent.

- Trzeba się zastanowić nad konsekwencjami tych prognoz. Seniorzy zapadają często na choroby wieku starczego. Uważam, że geriatria i gerontologia powinny zagwarantować profesjonale wsparcie tym osobom, a rząd i instytucje samorządowe zająć się całościowym projektem zapewnienia im opieki - mówi prof. Włodzimierz Piątkowski, Zakład Socjologii Medycyny i Rodziny UMCS oraz Samodzielna
Pracownia Socjologii Medycyny UM.

Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ uznał świadczenia geriatryczne za priorytetowe. W 2015 roku przeznaczy na nie 12,4 mln zł, czyli o 3 mln zł więcej niż rok wcześniej.

- Głównym powodem braku możliwości zakontraktowania większej liczby świadczeń jest brak kadry medycznej w dziedzinie geriatrii - informuje Małgorzata Bartoszek, rzecznik lubelskiego NFZ. - Lekarze nie chcą się specjalizować w geriatrii, bo nie mają gdzie pracować. I koło się zamyka - ripostuje Paweł Klimkowicz.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski