BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

8 marzec 2018

Lubelskie Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa 17 marca 2018

Przed nami czwarta edycja lubelskich obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa! Jak co roku Stowarzyszenie Rodzin Osób z Zespołem Downa „Ukryty Skarb” organizuje uroczystą galę w sali widowiskowej Teatru Lalki i Aktora im. Hansa Christiana Andersena w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Spotykamy się w sobotę 17 marca 2018 roku o godzinie 16.00. W naszym gronie powitamy Dzieci, Młodzież, Dorosłych z trisomią 21, ich Rodziny a także zaproszonych Gości, Przyjaciół, Sponsorów i Wolontariuszy.

Plakat

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa został ustanowiony w 2005 roku, patronuje mu ONZ. Data święta – 21 marca, nie jest przypadkowa, nawiązuje do trisomii 21 pary chromosomów, która jest przyczyną Zespołu Downa.

Uroczyste, lubelskie obchody tego święta organizujemy już po raz czwarty. Jesteśmy wdzięczni Dyrekcji i Zespołowi Teatru Lalki i Aktora im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie za dotychczasową i tegoroczną, owocną współpracę przy organizacji poprzednich edycji tego wydarzenia. W ubiegłych latach impreza cieszyła się honorowym patronatem Prezydenta Miasta Lublina – Krzysztofa Żuka. Tym razem także zabiegamy o to wyróżnienie. Relacje z naszego święta przekazywały Radio i Telewizja Lublin.

Obchody zgromadziły około 250 osób z Lublina i Regionu, w tym przedstawicieli władz wojewódzkich i miejskich, szkół, przedszkoli oraz innych instytucji i środowisk zaangażowanych w pomoc dla osób z Zespołem Downa. Na deskach Teatru wystąpiło kilkadziesięcioro wspaniałych Aktorów i Tancerzy, co było dla nich a także dla ich Rodziców niezapomnianym doświadczeniem. W latach ubiegłych obchodom towarzyszyły wystawy fotograficzne pt.: „Aktywni i szczęśliwi”, „Poznajmy się” oraz „Nasze rodziny w obiektywie”.

Podczas tegorocznych uroczystości planujemy m.in. prezentację spektaklu w wykonaniu naszych podopiecznych przygotowanego we współpracy z aktorami Teatru Andersena, pokazy taneczne i teatralne dzieci i młodzieży z zespołem Downa, prezent od „Ukrytego Skarbu” dla wszystkich obecnych: – spektakl „Koziołek kręciołek” w reż. Benka Byrskiego oraz bankiet-okazję do wspólnego świętowania, miłych spotkań i rozmów. Będzie, jak co roku, wyjątkowy – specjalnie na tę okoliczność przygotowany tort.

Uroczyste lubelskie obchody Światowego Dnia Zespołu Downa organizowane przez Stowarzyszenie Rodzin Osób z Zespołem Downa „Ukryty Skarb” we współpracy z Teatrem Andersena są wizytówką i formą promocji naszego stowarzyszenia na forum Miasta i Regionu.

Wśród Gości spodziewamy się przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych, organizacji pozarządowych, środowiska medycznego i akademickiego, a także pracowników placówek edukacyjnych oraz wolontariuszy. Jak co roku, kampania informacyjna będzie prowadzona w regionalnej telewizji, radiu i prasie.

Obchody są znakiem solidarności i wsparcia dla Osób z zespołem Downa i ich rodzin. Liczę na to, że w to wyjątkowe, sobotnie popołudnie w sali widowiskowej Teatru Andersena nie zabraknie także nikogo, komu leży na sercu troska o osoby dotknięte trisomią 21.

W programie:

16.00 – 16.15 Inauguracja: powitanie Gości, wystąpienia przedstawicieli władz lokalnych, podziękowania dla Sponsorów.

16.15 – 17.30 Występy Aktorów z zespołem Downa:

– „Walc angielski” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 4 w Lublinie. Choreografia – Piotr Mochol

-„Książę i róża” – etiuda teatralna w wykonaniu wychowanków Przedszkola Niepublicznego z Oddziałami Integracyjnymi im. Bolesławy Lament. Reż. Monika Dorosiewicz

-„Ogień” – etiuda teatralna w wykonaniu teatru „Kruszynki” z Przedszkola Specjalnego nr 11 w Lublinie. Choreografia – Jagoda Naja i Kinga Rutkiewicz

– „Lublin w legendach” – spektakl z udziałem podopiecznych stowarzyszenia „Ukryty Skarb” i współudziale aktorów Teatru Andersena: Wioletty Tomicy i Benka Byrskiego. Reż. Benek Byrski

-etiuda taneczna w wykonaniu zespołu „Taneczne pióra” działającego przy PSONI Koło w Lublinie. Choreografia – Grzegorz Danielewicz

– „Historia miodem utkana” – etiuda teatralna w wykonaniu uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Lublinie. Reż. Barbara Tomala-Chudzik, Alicja Zawadzka, Beata Szydłowska

-Pokaz taneczny zespołu „Bombowe nuty” – PSONI Koło w Lublinie. Choreografia – Anita Łucjan-Kowalska

– spektakl „Zakochane parasole”, grupa teatralna „Słoneczko” przy Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”. Reż. Dorota Waryszak, Ewelina Dworak. Choreografia Joanna Miłoszewicz-Czarnecka, Piotr Czarnecki

– „Sentymentalne wspomnienie” występ taneczny – uczniowie Zespołu Szkół nr 4 w Lublinie. Choreografia – Anna Duda

17.30 – 18.10 Bankiet, tort i życzenia dla Osób z zespołem Downa

18.10 – 19.00 Spektakl „Koziołek kręciołek” w reż. Benka Byrskiego w wykonaniu aktorów Teatru Andersena – prezent od stowarzyszenia „Ukryty Skarb” dla wszystkich przybyłych Gości.

19.00 Zamknięcie obchodów

Wstęp wolny

Msza Św. w intencji Osób, Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa –

niedziela 18 marca 2018, godz.14.00, kościół p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie, ul. Gospodarcza 7

Anna Cieplińska

Prezes Stowarzyszenia „Ukryty Skarb” w Lublinie

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: