BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

9 Kwiecień 2014

Najpiękniejszy Teatr

„Hej, hej jak wędrowne ptactwo,

Hej, hej kukiełkarskie bractwo

Ścisnę lalkę w pięści: Niech i wam się szczęści!”  (hymn lalkarzy)

 

W dniach 4-6 kwietnia w Akademickim Centrum Kultury – Chatka Żaka w Lublinie odbywały się XXIV Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku – SANS.

Motywem teatralnych spotkań był „Świat Mitów”. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku są dużą imprezą, bardzo profesjonalnie przygotowaną i świetnie prowadzoną przez wolontariuszy i nie tylko …  Michał Stanowski od lat jest dobrym duchem spotkań.

Podopieczni z Warsztatów Terapii Zajęciowej (PSOUU Łęczna) nie mogli opuścić tak wspaniałego widowiska jakim były … podzielili się na dwie grupy: widzów i występujących widzów (Figiel).

001

Grupa z WTZ (widzowie)

Wystrój sali, kostiumy, piosenki i zabawy, które towarzyszyły podczas przerw w prezentacjach nawiązywały do mitologii. Dzięki temu wydarzeniu przełamywane zostają stereotypy jakoby sztuka (w tym wypadku teatr) była zarezerwowana wyłącznie dla osób pełnosprawnych.

002

Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku są dużą imprezą, bardzo profesjonalnie przygotowaną i świetnie prowadzoną przez wolontariuszy i nie tylko …  Niepełnosprawni Artyści prezentujący swoje umiejętności aktorskie na scenie byli bardzo dobrze przygotowani. Oglądając prezentowane spektakle chciałoby się powiedzieć to niemożliwe, że to niepełnosprawni.

Nad prawidłowym przebiegiem spotkań czuwali Bogowie.

003

Organizatorzy zadbali o pełne radości spotkanie wszystkich, którym przez życie iść jest dużo ciężej, a którzy pomimo tych trudności ofiarowują innym piękno i radość swojej twórczości i zaangażowania. Takie wydarzenia pomagają przełamywać stereotypy, pokazując osoby niepełnosprawne z ich talentami, zaletami, możliwościami a przecież sztuka) nie jest zarezerwowana wyłącznie dla osób pełnosprawnych.

Podczas trzech dni – od piątku do niedzieli – obejrzeliśmy kilkanaście przedstawień przygotowanych przez różne grupy z Polski , gości z Białorusi i Niemiec. Z Polski zaprezentowały się

I dnia :

1. Kruszynki – Poszukiwanie skarbu (Przedszkole Specjalne Nr 11 w Lublinie)

2. Wesołe Skrzaty – Królowa śniegu (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Dęblinie)

3. To i owo – Ogrodniczki (Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Puławach)

4. Mlekołaki – Nowy (Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Olbięcinie)

5. Zielona Nóżka – Historia ołowianego żołnierzyka – ( gminny Osrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedźwicy Dużej)

6. Azumi – Kot w butach (Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Dorohusku)

7. Wrzosy – Porwanie Persefony (WTZ, Dom Pomocy Społecznej w Popkowicach )

II dnia

1. Figiel – Romeo i Julia ( WTZ Janowica, PSOUU Łęczna)

2. Motyle – Relacje(PSOUU Świdnik)

3. Preodolenie – Pod niebem (Pińsk-Białoruś)

4. Kasta – Tacy jak my ( Środowiskowy Ośrodek Wsparcia „Pinokio” działającym przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnością Intelektualną w Poniatowej)

5. Występ towarzyszący Magdalen Wywiał (Kielce)

6. Bractwo Miłości – O bracie Albercie( DPS Zgromadzenia Braci Albertynów w Przemyślu)

7. Wstęp wolny – Tam gdzie wzlatują anioły (DPS Miłowice)

8. Expectatio – Larum Ipsum (DPS Płock)

9. Otwarte serce – Kwartet dla czterech aktorów( WTZ Dabrowa Górnicza)

III dnia 

1. Uśmiech – W starym kinie (WDK Kielce)

WIELKI FINAŁ XXIV Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku

W ramach XXIV Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku realizowany był też V Międzynarodowy konkurs fotograficzny Teatr W Obiektywie, konkurs na znak graficzny.

004

 005

„Figiel”

Nasz zespół „Figiel” prezentował spektakl „Romeo i Julia „ w nowej obsadzie:

– ksiądz- Łukasz Lisek;

– Romeo Montecchi – Daniel Leus;

– matka Romea – Katarzyna Kozdra;

– ojciec Romea – Waldemar Szawroński;

– Julia Capuleti – Magdalena Porębska;

– matka Julii – Elżbieta Jaszuk

– ojciec Julii – Waldemar Bronisz;

– opiekunka Julii Marta – Katarzyna Piasecka;

– Parys – Andrzej Kudelski

– damy dworu – Małgorzata Wnętrzak, Barbara Piskorska, Magdalena Kandys

006

 „Romeo i Julia”

 Każdy dzień kończyły spotkania integracyjne dla instruktorów i organizatorów SANS – omówienie prezentowanych spektakli. Omówienia dla instruktorów – Rada Konsultantów SANS podpowiadała instruktorom co w danym spektaklu można zaprezentować inaczej, lepiej co zmienić … Rada Konsultantów: Barbara Kasprzak, Krzysztof Stachyra, Michał Stanowski, Janusz Szymański.

W tym roku spotkania SANS relacjonowały na bieżąco min. Radio Lublin, Radio Centrum, Kurier Lubelski , TVP Kultura. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele lubelskich władz samorządowych.

Wolontariusze zadbali o wspaniała atmosferę, zorganizowali też gry terenowe wszyscy uczestnicy tych zajęć otrzymali specjalne certyfikaty.

Wszyscy uczestnicy, instruktorzy zostali obdarowani słodyczami i symbolicznym kwiatem jakim jest róża.

 007

Dla starożytnych filozofów kwiat symbolizował jedną z „siedmiu nauk wyzwolonych” – logikę. Wielu olimpijskich bogów oraz bohaterów mitologicznych miało własny kwiat, np.: Afrodyta (Wenera), bogini miłości – róża. Anakreont nazywał ją zapachem bogów i radością ludzi. Według mitologii greckiej róże powstały w chwili, gdy Afrodyta zrodziła się z piany morskiej, a niektóre z nich zabarwiły się na czerwono, gdy bogini spiesząc do konającego Adonisa skaleczyła się cierniem róży w nogę. W symbolice chrześcijańskiej kwiat ten oznacza dobroczynność, miłość Boga, przebaczenie, łaskę, zwycięstwo, dziewiczość, cnotliwe piękno. Jest atrybutem Chrystusa i Marii. Wg legendy, św. Elżbieta z Turyngii (1207-31), żona landgrafa Ludwika IV, wbrew surowemu zakazowi męża pomagała nędzarzom. Pewnego razu landgraf spotkał ją wychodzącą z zamku z tłumokiem pełnym chleba i zapytał, co niesie „to tylko róże, panie” – odrzekła, a kiedy kazał rozwinąć chustę, Bóg przeobraził bochenki w pęki róż.

Kiedy nadszedł czas pożegnania na wielu twarzach widać było smutek a nawet łzy. Organizatorzy zaprosili wszystkich na wielki Jubileusz jaki będzie w 2015r – XXV Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku – SANS.

„ Nie płacz, że coś się skończyło, tylko uśmiechaj się że ci się to przytrafiło”. Gabriel García Márquez

Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły. Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł, lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich. Wyciągają ręce i proponują swoją przyjaźń.

Wyciągamy i my ręce do Was,łącząc się z Wami.

 Dziękujemy Wam Organizatorzy SANS za wspaniałe chwile jakie spędziliśmy z Wami, za organizację XXIV edycji teatralnych spotkań, za wszystko …

M.Lisek-Zięba

PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: