BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

7 Październik 2014

Natalia Bartnik o turystyce górskiej osób z niepełnosprawnością

Góry mają wielu miłośników. Każdy może się nimi zachwycać, może je oglądać. Ale czy każdy może doświadczyć górskich wypraw, jeśli tylko chce…? Kogo dotyczą Górskie Motywacje?

 

W dniach 4-5 października 2014 roku w Lublinie odbył się I Festiwal Górskich Motywacji. W jego programie jedna z prezentacji była poświęcona turystyce górskiej osób niepełnosprawnych. Jak podkreślono, jest to pewne novum w turystyce górskiej i tematyka rzadko spotykana. Swoimi doświadczeniami turystyki górskiej z osobami niepełnosprawnymi podzielili się wolontariusze Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty.

004

Za tło do opisania działalności Fundacji i organizowanych przez nią wypraw górskich osób niepełnosprawnych, posłużyły zdjęcia z poprzednich wycieczek górskich. Na zdjęciach można było zobaczyć osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności (osoby głuchonieme, niewidome, ze stwardnieniem rozsianym, z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, po amputacjach kończyn). Każda z tych osób została przez wolontariusza przedstawiona z imienia oraz rodzaju niepełnosprawności. Miało się wrażenie, że zna się tę osobę oraz przekonywało, iż turystyka górska osób niepełnosprawnych jest możliwa.

006

Jak podkreślił wolontariusz, podczas takich wypraw stawia się na samodzielność uczestnika, a pomoc wolontariuszy ogranicza się do koniecznego minimum. Fajnie, bo dzięki temu osoba niepełnosprawna może najbardziej jak to tylko możliwe doświadczyć górskich trudów oraz mieć pewność, iż to ona uczestniczyła w wyprawie, a nie tylko została zawieziona przez innych na szczyt. Podczas prezentacji wspomniano także o trudnościach, jakie niesie za sobą taka wyprawa. Jednak zostało to powiedziane w kontekście, iż każdą trudność można pokonać jeśli się tego tylko chce, co tym bardziej zachęcało do wyprawy. Organizatorzy rozumieją, iż osoby o ograniczonej sprawności również chcą uczestniczyć w górskich wyprawach, a oni po prostu chcą im w tym pomóc. Celem takich wypraw jest oprócz przeżycia fajnej przygody, łamanie stereotypów o osobach niepełnosprawnych.

Z inicjatywy Fundacji niebawem ma zostać wydany górski przewodnik dla osób niepełnosprawnych. Nie będą w nim podane konkretne trasy lecz wskazówki dotyczące wyprawy.

Obecnie Fundacja uczestniczy w projekcie, który ma na celu zdobyć koronę gór polskich składającą się z 28 szczytów. Gdy spytałam w jaki sposób można dołączyć do wyprawy, odpowiedziano, iż trzeba wypełnić formularz zamieszczony na stronie Razemnaszczyty.pl i czekać na informacje dotyczące kolejnej wyprawy.

Dostałam także koszulkę, którą mam założyć na pierwszy górski wyjazd w jakim będę uczestniczyć. Na stronie Razemnaszczyty.pl można także przeczytać relacje uczestników poprzednich wypraw oraz zobaczyć zdjęcia.

Do zobaczenia na szczycie!

Natalia Bartnik

no images were found

Zdjęcia Kamil Artur Kuliński

PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: