BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Niepełnosprawny w misji kosmicznej. Zaproszenie do ONZ-owskiego webinarium

CREDO Science, którego misją jest stworzenie swoistej „mody” na łapanie cząsteczek kosmicznych zarówno przez młodzież, jak i studentów oraz absolwentów astronomii i innych dziedzin do odkrywania tajemnic wszechświata. Idee tę promujemy też poprzez wdrażania maksymy – Nauka bez barier bez względu na płeć i niepełnosprawność.

Credo Science chciałoby więc serdecznie zaprosić na webinarium 31 marca organizowane przez Agencję ds., Kosmosu przy ONZ – pt.”Pushing Frontiers:  Human Spaceflight and Disability”

Cele tego webinaru to:

  • Przyczynianie się do realizacji strategii ONZ na rzecz włączenia osób niepełnosprawnych .
  • Podnoszenie świadomości na temat projektu Przestrzeń dla osób niepełnosprawnych i integracji osób niepełnosprawnych w kosmosie, w szczególności lotów kosmicznych z udziałem ludzi.
  • Lepsze zrozumienie projektu wykonalności ESA Parastronaut oraz wyzwań i możliwości w lotach kosmicznych dla osób niepełnosprawnych.
  • Przyczynić się zmniejszenia nierówności poprzez
    • ułatwianie publicznej dyskusji na temat włączania niepełnosprawności do eksploracji kosmosu;
    • Stymulowanie dyskusji na temat włączenia niepełnosprawności i uwzględniania problematyki niepełnosprawności wśród różnych grup interesariuszy społeczności kosmicznej, w tym społeczności dyplomatycznej, sektora prywatnego i środowiska akademickiego;
    • Inspirowanie osób niepełnosprawnych do kontynuowania edukacji i / lub kariery w przemyśle kosmicznym.

SZCZEGÓŁY WYDARZENIA:
Data: 31 marca 2021 (środa)
Godzina : 15:00 do 16:30 (CET)

REJESTRACJA:
Webinar jest otwarty dla wszystkich. Jednak udział w sesji „na żywo” będzie ograniczony do 250 osób.
Termin rejestracji: do wtorku 30.03.2021, 23:59 czasu środkowoeuropejskiego (UTC + 2)

Kliknij TUTAJ, aby się zarejestrować.

Informacje o projekcie (po ANGIELSKU) dostępne TUTAJ

Do tej pory w kosmosie unikano niepełnosprawności fizycznej. Jednak eksploracja kosmosu to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga zbiorowego wysiłku puli najlepiej wykwalifikowanych osób. Jednym ze skutecznych sposobów jest włączenie większej liczby osób o różnej płci, wieku i pochodzeniu, w tym osób niepełnosprawnych fizycznie. Po raz pierwszy w historii lotów kosmicznych z udziałem ludzi Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) rekrutuje osoby, które mają kwalifikacje psychologiczne, poznawcze, techniczne i zawodowe do bycia astronautą, ale mają fizyczną niepełnosprawność, która normalnie uniemożliwiłaby im zdobycie tego zawodu ze względu na wymagania narzucone przez użycie obecnego sprzętu kosmicznego.

 

Informacje tę przekazujemy dzięki sygnałowi od niewidomej astronomki z RPA Wandy Diaz-Merced, pracującej nad sonifikacją sygnałów odbieranych przez teleskopy, a także cymatyka.

 

Jednocześnie zapraszamy również na wydarzenie na Facebook i relacje YouTube 26 marca o 18:00 – Księżycową misję na Ziemi

Więcej informacji o tym wydarzeniu dostępne jest na stronie – www.esero.kopernik.org.pl/ksiezycowa-misja-na-ziemi/

 

informacja przekazana przez wolontariuszkę CREDO Science

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: