BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

27 Kwiecień 2014

O TREMIE, WZRUSZENIU I O RADOŚCI UCZESTNIKÓW V PRZEGLĄDU POEZJI DZIECIĘCEJ W LUBLINIE

Tegoroczna – piąta już edycja Wojewódzkiego Międzyprzedszkolnego Przeglądu Poezji Dziecięcej „Kto czyta, ma piękne sny…” – zakończona! Za nami trzy dni przeżyć i wzruszeń, bo – zwłaszcza dla występujących na scenie Domu Kultury LSM dzieci przedszkolnych – recytacja utworów poetyckich adresowanych do najmłodszych, była właśnie niezapomnianym przeżyciem. Częstokroć wiązało się ono z – okupioną łzami, najczęściej jednak przezwyciężoną – tremą, zawsze jednak również z radością i dumą.

001

Zanim przybliżę Czytelnikom ogół dokonań organizatorów i uczestników Przeglądu, słów kilka wypada poświęcić aspektowi instytucjonalnemu tej pięknej imprezy. Patronat honorowy nad nią objęli: Wojewoda Lubelski Wojciech Wilk, Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman, Lubelski Kurator Oświaty Krzysztof Babisz, Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk oraz Przewodniczący Rady Miasta Lublin Piotr Kowalczyk. Organizatorami byli: Przedszkole Nr 64 „Skrzacik” w Lublinie oraz Dom Kultury LSM w Lublinie. Wsparcia w przygotowaniu imprezy udzielili partnerzy: firma „Lubella” oraz Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” a także osoby prywatne – PP. Mariusz Płachta, Małgorzata i Bartłomiej Zembrzuscy, Iwona Zembrzuska. Patronat medialny sprawowali: Radio Lublin, portal miastodzieci.pl oraz gazeta „Nowy tydzień w Lublinie”.

Wszystko, co działo się w dniach 23-25 kwietnia na scenie domu kultury, przysposabiało uczestników imprezy do doskonałej zabawy. Z pewnością nie uda mi się zasygnalizować wszystkich jej płaszczyzn, postaram się jednak wyeksponować to, co bardzo przyczyniło się do atmosfery towarzyszącej najmłodszym radości. W atmosferę tę wprowadziła już – odtwarzana w trakcie przybywania dzieci i ich opiekunów do auli – muzyka oraz życzliwe przyjęcie ze strony Pań z Przedszkola Nr 64. Na scenie umieszczono przykuwające uwagę instalacje z motywów baśniowych (postaci wyglądającego zza drzewka krasnala, sów, wiewiórki, zająca, jeża, krasnala niosącego jabłko i kosz, Czerwonego Kapturka, sarenki itp.).

W scenerię baśniową wprowadzała postać – najzupełniej już żywego – Nadwornego Literata w stroju posłańca królewskiego z dawnej epoki. Do zadań wyżej wymienionego należało zapowiadanie występów wykonawców, ale też – troska o dopełnienie prezentacji wierszy elementami dodatkowej rozrywki. Wydaje się, iż – spośród tych ostatnich – przedszkolakom podobały się najbardziej angażujące ich głosy i gesty zabawy w śpiocha, tygrysa i cytrynkę, opowiedziana trzeciego dnia imprezy bajka (również angażująca kreatywność dzieci w wymyślaniu dźwięków, ilustrujących tok baśniowej akcji) oraz inne zabawy oferujące uczestnikom możliwość wykazania się energią i inicjatywą.

Do atrakcji Przeglądu należał też udział w nim honorowych gości – w tym lubelskich poetów. Oprócz bowiem Zastępcy Lubelskiego Kuratora Oświaty P. Anny Szczepińskiej, Zastępcy Dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania P. Barbary Czołowskiej oraz P. Agnieszki Łagowskiej z Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” i P. Małgorzaty Iwanickiej z Domu Kultury LSM, na scenie pojawili się również sami autorzy prezentowanych przez dzieci wierszy.

Gorącymi oklaskami przyjęto autorkę ponad trzystu wierszy i bajek, tak chętnie i bezinteresownie czytającą swoje utwory w szkołach, przedszkolach i szpitalach P. Alicję Barton, która zaprezentowała najmłodszym dwa spośród swoich wierszy (m.in. „Świerszcz wiosenny” ze zbioru „Świerszcz o każdej porze roku”). Gościem Przeglądu był także P. Zbigniew Dmitroca – dramaturg, tłumacz literatury rosyjskiej, współtwórca audycji „Jasiek” w Radiu Lublin, współpracownik radiowej „Dwójki”, aktor „Teatrzyku jak się patrzy”, autor ponad 40 książek, który żartobliwie odpowiadając na pytania Nadwornego Literata, zaprezentował również dwie spośród swoich fraszek.

Z kolei Zygmunt Marek Miszczak, piszący te słowa dziennikarz portalu www.niepelnosprawni.lublin.pl i autor szeregu spośród wybranych w tym roku do recytacji wierszy, zaprezentował swój najnowszy wierszyk pt. „Mysie smutki”.

V Przegląd Poezji Dziecięcej

Wielu wzruszeń dostarczyły najmłodszym utwory zaprezentowane przez P. Sebastiana Sasa, spośród których najgłębiej chyba przenikał do serc zebranych wiersz traktujący o chłopcu, pragnącym zatrzymać swojego, wyjeżdżającego z kraju Tatusia.

Przegląd Poezji Dziecięcej to jednak domena aktywności recytatorskiej najmłodszych. Ci ostatni zaskoczyli zaś doskonałym opanowaniem pamięciowym utworów (dotyczy to także małego Tomka Wodyńskiego, który przedstawiwszy c a ł y wierszyk Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”, zaskoczył zebranych wyznaniem: „A dalej nie pamiętam”), często zaś także dużą ekspresją w zakresie intonacji (np. recytujące wiersz Zbigniewa Dmitrocy „Kubuś” dziewczynki z Przedszkola w Ciecierzynie, Martyna Janik i Anna Mendel z Przedszkola Nr 50 w Lublinie recytujące „Sposób na laleczkę” Marii Konopnickiej, czy Wiktoria Szyszkowska z Przedszkola Nr 4 w Łęcznej recytująca „Kłamczuchę” Jana Brzechwy). Wyczuciu żartu zawartego w wierszu towarzyszyła niejednokrotnie wręcz duża fantazja małych recytatorów, znajdująca wyraz nie tylko w odważnej intonacji, ale także w elementach gestykulacji (np. Gabriela Topyło z Przedszkola Nr 37 w Lublinie, recytująca wiersz Zygmunta Marka Miszczaka pt. „O krasnoludkach, czarach i dobrym serduszku Ani”).

Trudno wreszcie nie wspomnieć, iż mali recytatorzy ilustrowali wykonywane przez siebie utwory – częstokroć jakże bogatymi, zdobnymi i wprawiającymi w zachwyt (!) strojami. Dokonując oceny przygotowania uczestników w tym zakresie trudno o sprawiedliwość, każde bowiem z dzieci przybyło schludnie ubrane i rodzice/opiekunowie każdego wykazali się dużą inwencją. Tytułem przykładu można wymienić Julię Gałczyńską z Przedszkola Nr 32 w Lublinie, recytującą wiersz pt. „Wiosna” G. Koby, ucharakteryzowane na myszki Zuzię Dzwonnik i Annę Spiczyń z Przedszkola Nr 33 w Lublinie recytujące wiersz „Szły raz myszy” Doroty Gellner, czy Martynę Śledź i Mateusza Malickiego z Przedszkola Nr 50 w Lublinie, wykorzystujących „żabią” charakteryzację.

Zwieńczeniem każdego z dni imprezy, w której wzięło udział ponad 150 wykonawców z prawie 60 przedszkoli były specjalnie przygotowane na tę okoliczność dyplomy, ufundowane przez sponsorów nagrody oraz pamiątkowe zdjęcia.

no images were found

Po zakończeniu Przeglądu, po udzieleniu radosnej odpowiedzi na pożegnalne „Do zobaczenia za rok!” zadałem jeszcze kilka pytań P. Dorocie Iwańskiej Dyrektorowi Artystycznemu imprezy. A oto pytania i udzielone na nie odpowiedzi:

 

– Czy przygotowanie Przeglądu Poezji Dziecięcej to dla jego Dyrektora Artystycznego ciężka praca?

– Przygotowania do przeglądu rozpoczynają się w styczniu, więc realizacja zaplanowanych działań rozłożona jest w czasie i nie odczuwam obciążenia pracą. Mamy ustalony harmonogram realizacji poszczególnych zadań i jeśli działamy zgodnie z nim, wszystko jest dobrze.

– Czy zgromadzone w poprzednich edycjach Przeglądu doświadczenia rzutowały na sprawność przygotowania edycji najnowszej?

– Pierwsza edycja przeglądu przyniosła nam pewne niespójności organizacyjne. Zdarzyło się kilka przypadków niewłaściwej interpretacji regulaminu ze strony nauczycieli przygotowujących dzieci do występu. To spowodowało, że wprowadziliśmy zmiany do regulaminu i dzięki temu wszystko w obecnej edycji funkcjonowało bez zastrzeżeń.

– Jak ocenia Pani Przegląd Poezji Dziecięcej jako okazję do zabawy przybliżającej najmłodszym współczesną i dawniejszą literaturę dziecięcą?

– Doskonale odgadł Pan intencje naszego Przeglądu – chodzi nam właśnie o to, aby dzieci lubiły sięgać po poezję i jak najczęściej z nią obcowały. Pragniemy, aby udział w przeglądzie był dla dzieciaków zaczątkiem nowej, wspaniałej przygody zarówno z poezją jak i literaturą w ogóle.

– Bardzo dziękuję za udzielone odpowiedzi.

Kończąc zatem swoją relację życzyłbym wszystkim przedszkolakom, aby także kolejne edycje Przeglądu stały się dla nich okazją do doskonałej zabawy oraz do beztroskiego obcowania z literaturą i poezją, o co w bieżącym roku zadbało grono wychowawców z Przedszkola Nr 64 w Lublinie wraz z moją Rozmówczynią oraz, jak zawsze niezawodny w przygotowywaniu tego typu imprez, Dom Kultury LSM w Lublinie.

Zygmunt Marek Miszczak

PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: