BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Wiadomości powrót
19 czerwiec 2019

Podsumowanie Janowickich Kilometrów Dobra

14 czerwca 2019 roku w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie odbyło się uroczyste podsumowanie Kampanii Społecznej Kilometry Dobra w której po raz drugi uczestniczyło Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej. 

W podsumowaniu kampanii społecznej uczestniczyli zaproszeni goście, w tym 4 osobowe delegacje szkół zaangażowanych w zbiórkę z: Cycowa, Urszulina, Nadrybia, Dratowa, Piaseczna, Ostrówka, Łańcuchowa, Jaszczowa, Białki, Sosnowicy, Zezulina; kierownicy GOPS z: Puchaczowa, Cycowa; przedstawiciele GOK z: Ludwina, Milejowa, Puchaczowa; LW ”Bogdanka”, ZZG LW „Bogdanka”; seniorzy, przyjaciele, sympatycy, przewodniczący Rady Powiatu, wiceprzewodniczący Rady Gminy Łęczna, przewodnicząca Rady Gminy Cyców, Dyrektor PUP, zastępca wójta Gminy Cyców.

Spotkanie w Zespole Szkół w Cycowie było możliwe dzięki otwartości dyrektora szkoły Pana Zbigniewa Rutkowskiego. Uczniom tejże szkoły Sandrze i Piotrowi (pod opieką p. Beaty Łaski) przypadło prowadzenie całego spotkania.

Kilometry Dobra to zainicjowana w 2013 r. ogólnopolska kampania dobroczynna, w ramach której organizacje zbierają fundusze na swoją działalność i dalszy rozwój, wspólnie pozyskując tysiące nowych darczyńców. Każda organizacja zbiera fundusze na wyznaczony przez siebie cel.

Jej pomysłodawcą jest Robert Kawałko, prezes Polskiego Instytutu Filantropii. Bicie Rekordu Guinnessa, to układanie ciągu złotówek tworzącego Kilometry Dobra. Prezes PIF skierował na tę uroczystość list pochwalny.

Celem Stowarzyszenia oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy jest pozyskanie środków na rozbudowę ośrodka o „Całodobowy Dom Rodzinny” w Janowicy.

Po wprowadzeniu wszyscy zebrani usłyszeli w wykonaniu Łukasza Liska „Hymn Kilometrów Dobra”. W czasie śpiewu towarzyszyły mu tańcem najmłodsze uczennice.

W kolejnym punkcie przewodnicząca Zarządu Koła powitała wszystkich zebranych i poprosiła obecnego księdza proboszcza Tomasza Konstanciuka o błogosławieństwo i podzielenie się swoimi spostrzeżeniami odnośnie prowadzonej Kampanii.

Padło wiele ciepłych słów z ust proboszcza, był też apel do rodziców, członków Koła, instytucji o pomoc poprzez włączenie się w pozyskiwanie kolejnych darczyńców. Było też podziękowanie dla zespołu i solisty, którzy prezentują programy artystyczne w ramach Kampanii Społecznej Kilometry Dobra, zbierających „złotówki” na wyznaczony cel.

Następnie przewodnicząca ZK PSONI w Łęcznej w telegraficznym skrócie przypomniała jak wyglądała zbiórka i wędrówka w zbieraniu funduszy. W przygotowanej prezentacji multimedialnej można było zobaczyć odwiedzane miejsca, wysokość uzyskanych środków i ich przeliczenie na Metry Dobra.

Podczas podsumowania Kampanii nie zabrakło programu artystycznego zaprezentowanego przez Łukasza Liska, uczniów ze Szkoły Podstawowej z Nadrybia, uczniów ze szkoły gospodarza obiektu, zespołu „Bębnoludy”. Występy były formą przerywnika podczas wręczania podziękowań wszystkim zaangażowanym w zbiórkę pieniędzy.

Podczas trwania uroczystości klejone były kolejne Metry Dobra.

W asyście wolontariuszy wiceprzewodniczący Rady Miejskiej z Łęcznej p. Andrzej Grzesiuk układa kolejny Metr Dobra. 

Przewodniczący Rady Powiatu, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, zastępca wójta w towarzystwie uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej wręczali podziękowania i upominki. Miłe słowa i podziękowania skierowała do zebranych p. Jolanta Kostecka – lekarka z NZOZ „Salmed” z Łęcznej. Jednostka po raz pierwszy uczestniczyła w Kampanii. Pani Agata Koszarna reprezentująca na uroczystości p. prezesa Adama Partykę z LW „Bogdanka” SA wręczyła upominki przygotowane przez kopalnię uczestnikom zespołu ”Bębnoludy”.

Rozbudowa placówki o mieszkalnictwo może dać szansę uczestnikom Warsztatu Terapii Zajęciowej i nie tylko, na samodzielne życie w warunkach zbliżonych do domu rodzinnego. 

Seniorzy z Dziennego Domu Senior + to sąsiedzi WTZ i wspaniali przyjaciele.

Pionierka, przyjaciel, to pani Ania Czarnecka z GOKiS z Ludwina. W 2018 r. zorganizowała wiele akcji na rzecz Kilometrów Dobra, w tym roku działania te podjęte zostaną na Ludwińskim Święcie Chleba i Makaronu.

Dziękujemy dyrektorkom GOK z Cycowa, Milejowa, Puchaczowa za nowe pomysły na zbiórkę poprzez kiermasze, zawody sportowe czy też przegląd pieśni Maryjnej. Pikniki organizowane przez MOPS w Łęcznej, ZZG w Polsce LW Bogdanka”, Szkolę Podstawową w Piasecznie, Gminę Wierzbica, udział w spotkaniu Łęczyńskiej Alternatywy Profilaktycznej promującej zdrowy styl życia bez narkotyków i dopalaczy organizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Łęcznej, to kolejne zbiórki i powiększanie Metrów Dobra.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie nas do przedstawienia programów artystycznych i zgodę na zbiórki.

„Wdzięczność otwiera wrota do… potęgi, mądrości, kreatywności całego wszechświata. Otwierasz te wrota właśnie za pomocą wdzięczności”. 

Niesamowite, potrafiła porwać swoim zapałem i chęcią pomocy innym, młodych ludzi, uczniów szkoły w której pracuje (w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Cycowie). Pani Beata Łaski z uczniami szkoły pokazała, że można osiągnąć wiele. Uczniowie szkoły po raz drugi osiągnęli najlepszy wynik – zostali Mistrzami Dobra. Uhonorowani zostali przez Zarząd Koła PSONI w Łęcznej specjalnym podziękowaniem „Anioł Dobroci”. Podziękowanie dla p. Beaty wręczył Dyrektor szkoły pan Zbigniew Rutkowski.

Uczniowie, grono pedagogiczne, dyrekcja szkoły i rodzice bardzo, ale to bardzo, zaangażowali się w Kampanię Społeczną Kilometry Dobra. Ich sposób na pomaganie i zdobycie złotówek to sprzedaż własnych wyrobów cukierniczych – ciast. W swojej zbiórce są niesamowici przekazali na Janowickie Kilometry Dobra 2 240 zł co daje 50,93 Metra Dobra.

„Anioł Dobroci” trafił też do: Zarządu, Pracowników Lubelskiego Węgla „Bogdanka ”S.A i do Państwa Adamskich – Centrum Handlowe Wamex. Podziękowanie ma wkomponowaną monetę 10zł wyemitowaną przez NBP z okazji 50 lecia PSONI z nadrukiem „Włączeni w życie”. Uhonorowani są na pewno „Włączeni w życie”.

W 2018 r. dzięki zaangażowaniu wielu szkół z powiatu łęczyńskiego i nie tylko, ludzi dobrej woli, w ramach Kampanii zebrana została kwota 66 tys. zł. W rankingu organizacji uczestniczących w Kampanii zajęliśmy 7 miejsce uzyskując 1,5 Kilometrów Dobra.

W 2019 roku pobity został rekord własny i rankingu organizacji uczestniczących w kampanii zajęliśmy 5 miejsce, natomiast wśród Kół PSONI zajęliśmy 2 miejsce. 

Uroczystość podsumowania i zakończenia ubogacił przepiękny śpiew uczennicy Szkoły. Niesamowity głos operowy, adekwatny utwór, zapierał dech w piersiach. Tu w Cycowie mamy swoją gwiazdę.

Nikt nie został pominięty w uhonorowaniu, ci co nie mogli spotkać się na podsumowaniu Kampanii Kilometry Dobra otrzymają podziękowania i upominki poprzez dowiezienie ich na miejsce.

Spotkanie kończył słodki poczęstunek i różnego rodzaju przekąski przygotowane przez rodziców, pracowników i uczestników warsztatu. Spotkanie odbyło się przy wsparciu finansowym Gminy Cyców. Dziękujemy Panu Wójtowi i RG za zrozumienie i pomoc.

Dziękujemy wszystkim za przekazaną pomoc, zaangażowanie, za to, że nas wspieracie, że byliście i jesteście z nami za każdy zakupiony los na loterii. 

 Dyrekcja Szkoły w Cycowie z zastępcą wójta przew. RG i przew. ZK PSONI.

Maria Lisek-Zięba

Zobacz galerię zdjęć z uroczystości:

http://www.zs-cycow.pl/wydarzenia/0206/index.html 

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: