BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

2 lipiec 2021

Relaksacja, odpoczynek …

W otulinie Poleskiego Parku Narodowego, w malowniczym zakątku pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego, nad brzegiem jeziora Rotcze, we wtorek (29.06) uczestnicy wszystkich pracowni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy z instruktorami wybrali się aby zrelaksować się na plaży i skorzystać z ładnej pogody, opalać się, kąpać, poćwiczyć w wodzie, to dzień wielkiego „Leniuchowania” dla uczestników.

Na terenie ośrodka znajdują się pole namiotowe, plaża, wypożyczalnia sprzętu wodnego, bar gastronomiczny, boiska do siatkówki i piłki nożnej, miejsce ogniskowe, parking.

O pięknie i wyjątkowości miejsca stanowią bogactwo przyrodnicze pobliskich terenów leśnych, bagiennych, łąkowych oraz akwenów wodnych a także malowniczy krajobraz i nieskażona dziewicza przyroda. Obfitość ryb i dostępność łowiska pozwalają przeżyć niezapomniane wrażenia wędkarskie wśród szumu trzcin i rechotania żab. Pobliskie lasy nie skąpią przeróżnych gatunków grzybów, co jest sporą zachętą do jesiennych wypraw dla miłośników tego sposobu spędzania wolnego czasu.

Ośrodek jest świetną bazą wypadową do pieszych i rowerowych wycieczek po Poleskim Parku Narodowym. W sąsiedztwie ośrodka przebiegają szlaki turystyczne wytyczone przez PPTK oraz szlak rowerowy. Niespełna 3 km od Ośrodka zlokalizowane są ścieżki dydaktyczno – przyrodnicze: „Spławy” oraz „Żółwik”.

 

Zaopatrzeni w kanapki, wodę i gotówkę. Rano wszyscy wyjechali i skąpani nie tylko w wodzie lecz i w słońcu wrócili popołudniu, prosto do domów. Część uczestników korzystała z ciepłej wody i tak im się to spodobało że nie chcieli z niej wychodzić.

Radosnym krzykom i zabawom nie było końca. Był czas na grę w piłkę w wodzie. Wszyscy wzajemnie pilnowali się, aby nikt nie oddalił się czy nie wszedł zbyt daleko od brzegu jeziora lub nie zagubił się w pobliskim lesie. Około południa po otwarciu lodziarni i mini restauracji, uczestnicy dokonywali samodzielnie różnych zakupów. Prym wiodły lody i frytki.

Wszyscy byli bardzo zadowoleni i bardzo chcą jeszcze w te wakacje odwiedzić to miejsce.
Wyjazd nad jezioro po raz kolejny pokazał zbyt dużą ingerencję rodziców, dotyczy to ubioru, spakowanych rzeczy czy przygotowanych kanapek. W owocach i warzywach zdrowie się ukrywa czego brakło w suchym prowiancie…

Nie samą pracą człowiek żyje – zazwyczaj powszechnie zgadzamy się z tym stwierdzeniem. Wiemy, że by mieć energię, trzeba pamiętać o odpoczynku. Naukowcy jednak podkreślają, że bardzo często nie umiemy się relaksować. Bezczynność nas przeraża. Nie potrafimy też dobrze korzystać z wolnego czasu. Tymczasem, już stare polskie przysłowia mówią: „Po pracy miły odpoczynek”, „Po pracy nie wadzi się ucieszyć” („Księga przysłów, przypowieści i wyrażeń przysłowiowych polskich” Samuela Adalberga).

Relaks chroni nas przed przemęczeniem i wyczerpaniem, pozwala radzić sobie ze stresem, odzyskać równowagę. Pobudza kreatywność, a później pomaga efektywniej działać. Odpoczywać zaś można na różne sposoby, np. drzemiąc, spacerując, spotykając się z bliskimi, słuchając przyjemnej muzyki, oddając aktywności fizycznej, czytaniu książek, grze w planszówki, zwiedzaniu, medytowaniu… I tego się trzymajmy.

M. Lisek-Zięba

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: