BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

13 czerwiec 2019

Spacery po żydowskim Głusku z tłumaczeniem na PJM

Inna Fundacja i Stowarzyszenie „Studnia Pamięci” zapraszają w sobotę 15 czerwca 2019 roku od godz. 12:00 do 13:30 na spacer po żydowskim Głusku. Zbiórka od tzw. murowańcem w parku głuskim (centrum dzielnicy u zbiegu ul. Głuskej/Nektarowej). Spacer będzie dostępny w Polskim Języku Migowym, udział jest bezpłatny. Do Głuska można dojechać autobusami MPK nr 3 i 73.

Zdjęcie przedstawiające Cmentarz Żydowski w Głusku z napisem Sztetl Głusk i piktogramem obrazującym tłumacza języka migowego

Opis:

„Żydzi mieli budynki w centrum samym Głuska. Polacy – katolicy – mieszkali na obrzeżach. Oni bardzo skromnie mieszkali, bardzo skromnie żyli. Jeden dom przy drugim były pobudowane i to wszystko stało tak do wybuchu wojny. Bożnica to był dość prosty budynek”. Tak o głuskim sztetlu opowiadał Stanisław Klepcarz (ur. 1929).

Te i inne opowieści przywołamy podczas naszych wiosennych spacerów. Ich celem będzie przypomnienia o 300 latach historii społeczności żydowskiej w Głusku. Odwiedzimy miejsce, w którym niegdyś stała synagoga, zobaczymy dawną żydowską karczmę oraz kirkut.

Naszą przewodniczką będzie pasjonatka tematyki żydowskiej i mieszkanka Głuska Joanna ‚Cieśla” Cieślik – pracowniczka Państwowego Muzeum na Majdanku, archiwistka, historyczka absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Źródło:
Facebook Inna Fundacja

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: