BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

3 grudzień 2013

Świat mitów

„Proszę, zatrzymaj czas, byśmy przeżyli to jeszcze raz,

Niech znów śpiewa dla nas las, proszę, zatrzymaj czas…”

Świat mitów pod tak i hasłem odbywały się w dniach 29-30 listopada XVI SPOTKANIA Z PIOSENKĄ NIEPRZETARTEGO SZLAKU 2013 .

W pierwszym dniu odbywały się Warsztaty dla instruktorów i uczestników. Warsztaty dla instruktorów, opiekunów prowadził Krzysztof Stachyra – „Kreatywność w pracy z piosenką – tekst, muzyka, instrumentacja. Warsztaty dla uczestników prowadziła Monika Mielko-Remiszewska – „Emisja głosu i praca z mikrofonem” oraz Janusz Szymański – warsztaty z ekspresji ciała. Prowadzący zadbał o to, aby zajęcia były ciekawe, zabawne i wiele wnoszące do codziennej pracy. Pierwszy dzień spotkań kończyło śpiewogranie, Bal Andrzejkowy. Pierwszy dzień spotkań z piosenką odbywał się w salach Centrum Arteterapii. Oczywiście nie zabrakło przy tym serdeczności, pomocy licznie zgromadzonych wolontariuszy w tym studentów UMCS. Spotkania z piosenką to artystyczne wydarzenie w którym biorą udział osoby niepełnosprawne. Pokazując swoją twórczość, umiejętności łamią stereotypy jakie funkcjonują na temat niepełnosprawnych.

001

Warsztaty artystyczne

002

Krzysztof Stachyra – wykwalifikowany muzykoterapeuta z kilkunastoletnią praktyką, wykładowca akademicki w Polsce i zagranicą jest jednym z organizatorów „Spotkań z piosenką”. A o spotkaniu tak mówi: „Spotkania z Piosenką jest to radosne spotkanie ludzi, połączone ze wspólnym muzykowaniem i dobrą zabawą”.

003

004

Karolina Czajka z grupą wolontariuszy

 Drugi dzień spotkań odbywał się w pięknym budynku Caritas Archidiecezji Lubelskiej . Każdy zespół, solista miał czas na próby. Przed samym rozpoczęciem miały miejsce zajęcia rozśpiewujące.

Świat mitów jaki dominował tego dnia, nawiązywał do opowiadań tamtych czasów.

 Mamy mity opisujące uwodzenie śmiertelnych kobiet przez bogów (najczęściej Zeusa) skutkujące narodzinami herosów. Zeus Syn Kronosa i Rei, naczelne bóstwo nieba i ziemi, bóg światłości, zsyłał deszcze, grzmoty i pioruny. Stał na straży porządku świata, sprawiedliwości, był opiekunem wszystkich plemion greckich, patronem każdego gospodarstwa rolnego. Głównym atrybutem Zeusa jest piorun. Najczęściej przedstawiano go jako siedzącego na tronie z piorunem w ręku. Jego świętym drzewem był dąb, a zwierzęciem orzeł. Innym z atrybutów była tarcza zwana egidą. Olimpia (gr. Ολυμπία Olympía, współcześnie: Olimbía) – miasto w Grecji, na Peloponezie, w regionie Grecja Zachodnia, w starożytności było to najsławniejsze miejsce kultu Zeusa. U stóp wzgórza Kronosa nad Alfiosem (Alfejos) i Kladeosem znajdowało się sanktuarium poświęcone Zeusowi, wokół którego co 4 lata odbywały się panhelleńskie igrzyska, zwane od tego miejsca olimpijskimi.

Pięknie wplecione zostały tamte czasy, historie – w tegoroczny temat spotkań z piosenką.

005

Rozpoczęcie

006

007

Nauka tańca – Zorba

Utalentowane muzycznie osoby niepełnosprawne występujące na Festiwalu „XVI Spotkanie z Piosenką Nieprzetartego Szlaku”.

1. Łukasz Lisek

2. Dominik Foremski

3. Szczęśliwa 13

4. Krasnoludki

5. Kamil Łyś

6. Akademia Artystyczna

7. Robert i Kamila Łaba

8. Ach To My

9. To i Owo

10. Paweł Skowronek

Jako pierwszy wystąpił nasz solista Łukasz i zaprezentował do własnej aranżacji dwie piosenki: „Skrzypek na dachu” i „Chłopcy radarowcy”.

008

Łukasz Lisek

Akademia Artystyczna- ŚDS zaprezentowała specjalnie przygotowaną autorską piosenkę „Życie na Olimpie” muzyka p. Krzysztof Stachyra

Na górze Olimp mieszkają bogowie

Zeus i Hera to ich królowie

Patrzą na ziemię i gromy rzucają

Bo ludzie nigdy ich….nie słuchają.

 

Wcale nie groźni jak myśleli ludzie

Bo oni dla ludzi zawsze dobrze chcieli

Psotni jak my wszyscy, skorzy do zabawy

Często na Olimpie robili ….. zabawy

 

Dziś z góry Olimp już zeszli bogowie

Tam już ich nie ma pozostali w słowie

Dziś zostało o nich tylko wspomnienie

W mitach i księgach drzemią ich …. cienie

009

Akademia Artystyczna- ŚDS

 

Ta piosenka była też tematem warsztatów, gdzie każdy instruktor, uczestnik mógł na wybranym przez siebie instrumencie ubogacać muzykę.

010

Szczęśliwa 13 odbiór nagrody

 Organizatorzy zadbali aby każda grupa, soliści, instruktorzy zostali nagrodzeni. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, słodkie co nie co oraz nagrody.

 „Ci, którzy kochają muzykę, nigdy nie czują się samotni.”

 Kochacie muzykę i nie tylko ją, kochacie tych, którzy się do Was garną, wokół Was tłumy u Was nie ma miejsca na samotność. Dziękujemy Wam wszystkim za wspaniałą organizację XVI Spotkań z Piosenką. Szczególne podziękowanie składam Michałowi Stanowskiemu, Krzysztofowi Stachyrze, dziękuję za Waszą otwartość, miłe słowa,życzliwość.

„Proszę, zatrzymaj czas, byśmy przeżyli to jeszcze raz,

Niech znów śpiewa dla nas las, proszę, zatrzymaj czas…”

Czasu nie zatrzymamy ale za rok, znów będą Spotkania z Piosenką.

Nieprzetarty Szlak to międzynarodowy ruch osób niepełnosprawnych, ich instruktorów i wolontariuszy, którzy dążą do osobistego rozwoju jego uczestników oraz zmiany sytuacji osób niepełnosprawnych w społeczeństwie, poprzez systematyczne, całoroczne działania artystyczne, organizację imprez i pracę wychowawczą.

 Maria Lisek-Zięba

PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: