BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Artykuły powrót
12 styczeń 2022

Sylwestrowy Ból

Mamy już styczeń 2022 roku. Ślady sylwstrowych wystrzałów rac, petard większości zostały posprzątane przez właścicieli posesji lub gospodarzy/dozorców budynków wielorodzinnych.

Ale są takie ślady, które będą długo jeszcze widoczne. Myślę o błakających się kilka a nawet kilakanaście kilometrów od domu psach tudzież innych  „Braciach mniejszych”. Jak donoszą niezależne media czapla i dwie sarny nie przeżyły huku petard bo pękły im ze strachu serca!!  Opiekunowie zwierząt w ZOO nie wypuszczali na wybieg przez dwa dni (Sylwester i Nowy Rok) swoich podopiecznych wrażliwych na hałas np. żyraf, gdzyż istniało duże prawdopodobieństwo, że podzielą los w/w zwierząt.

I co ty na to …. rodaku, kuzynie, sąsiadko/sąsiedzie? Dalej jest ci wesoło, jak podczas podpalania rac? … Czy w twoim sercu nic sie teraz nie zadziało? … Czy było warto?

Są też takie ślady, których nie widać bo są ukryty głęboko w człowieku. Chcę ci powiedzieć rodaku, bracie i siostro w Chrystusie, że nie tylko zwierzęta boją się sylwestrowych wystrzałów. Wiem to z autopsji. Dla mnie i mojego syna to najgorsze dni w roku. Kiedy ty sie bawisz my mierzymy sie z bólem fizycznym i psychicznym. Ten młody a już dorosły człowiek zamknięty w swej niepełnosprawności przez porażenie mózgowe dostał jeszcze gratis nadwrazliwość słuchową. Pod wpływem kumulacji huków wystrzałów Jego ciało ogarnia niewyobrażalne napięcie wszystkich mięśni, towarzyszy temu wzmożona potliwość, zgrzytanie zębami, odruch wymiotny, strach w oczach i w wydawanych dźwiękach. Jego oczy proszą o ratunek, pomoc i wsparcie … a ja jestem bezsilna. Niemoc rozrywa Jego i moje serce! … Kiedyś, jak był małym chłopcem, brałam Go na ręce i nosiłam kilka godzin, aż się sytuacja za oknem uspokoiła. Teraz mój trzydziestolatek leży cierpiący na granicy zejścia z tego świata przytulany przez najbliższych. I nie mów mi rodaku, że przecież są stopery do uszu, słuchawki czy farmakologia aby zmiejszyć Jego cierpienie. Przerobiliśmy już wszystko. Nic nie pomaga. W grudniu 2021 roku podjeliśmy decyzję o wyjeździe na działkę i tam spróbować przetrwać ten najgłośniejszy czas. W południe na wsi było 8 stopni Celsjusza i tyle samo w w domu. Po kilku godzinach grzania się olejakiem zdjeliśmy kurtki. Gorące napoje i wesoła atmosfera pomogły przetrwać zimno. Sebastian okręcony dwoma kocami dotrwał do godziny 20. Później podjeliśmy próbę snu zanurzając się w ogrzaną na olejaku pościel i dresy. Monotonny dźwięk farelki ocieplajacej pomieszczenie zakłócał pojedyńcze wystrzały petard. Jednak o północy rozszalała się przestrzeń i nad tą wsią a najbliżej naszego domu odpalone race doprowadziły mojego syna do szaleństwa spastycznego. Chciało mi się płakać gdyż bezsilność ogarnała nas totalna. Czuliśmy sie jak uchodźcy na granicy Polsko – Białoruskiej zostawieni sami sobie.

Jeśli doczytałeś do tego miejsca mój rodaku, sąsiedzie, kuzynie to masz już wiedzę o tym jakie tragiczne skutki przynosi używanie rac i petard  i nie mów mi za około 365 dni, że ty nie wiedziałeś.

Mimo wszystko życzę czytającym ten artykuł dobrego 2022 roku i umiejętności korzystania z wolnej woli.

 

Anna Szmidt

P.S. 1. Posłuchajcie na You Tube piosenki Marka Grechuty, z której prztaczam poniższy tekst. https://www.youtube.com/watch?v=rHCotH2Q19c

 

…”Bo wolność to nie cel lecz szansa by

Spełnić najpiękniejsze sny marzenia

Wolność to ta najjaśniejsza z gwiazd

Promyk słońca w gęsty las nadzieja

Wolność to skrzypce z których dźwięków cud

Potrafi wyczarować mistrza trud

Lecz kiedy zagra na nich słaby gracz

To słychać będzie tylko pisk zgrzyt płacz

Bo wolność to wśród mądrych ludzi żyć

Widzieć dobroć w oczach ich i szczęście

Wolność to wśród życia gór i chmur

Poprzez każdy bór i mur znać przejście

Wolność lśni wśród gałęzi wielkich drzew

Które pną się w słońce każda w swoją stronę

Wolność brzmi jak radosny ludzi śmiech

Którzy wolność swą zdobyli na obronę

Zwycięstwa mądrości prawdy i miłości

Spokoju szczęścia zdrowia i godności

Wolność to diament do oszlifowania

A zabłyśnie blaskiem nie do opisania

Wolność to także i odporność serc

By na złą drogę nie próbować zejść

Bo są i tacy którzy w wolności cud

Potrafią wmieszać swoich sprawek brud

A wolność to królestwo dobrych słów

Mądrych myśli pięknych snów

To wiara w ludzi

Wolność

Ją wymyślił dla nas Bóg

Aby człowiek wreszcie mógł

W Niebie się zbudzić”

 P.S. 2. Celowo na czas pisania tego tekstu „zapomniałam”o zasadach użycie dużej litery ze względów grzecznościowych i uczuciowych.

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: