BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

11 grudzień 2020

„Sztuka na wyciągnięcie ręki…” – projekt MOCAK-u w Krakowie

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z nowym projektem Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK pt. – „Sztuka na wyciągnięcie ręki.”

To nowy projekt stworzony z myślą o odbiorcach niewidomych i słabowidzących. Cykl, na który składają się krótkie filmy wideo, przedstawiające prace z Kolekcji MOCAK-u wraz z audiodeskrypcjami.

Poprzez dostosowanie formy udostępniania dzieł sztuki współczesnej do zróżnicowanych potrzeb odbiorców staramy się budować i rozwijać otwarty model dostępności. Projekt przedstawia tyflografiki i opracowania dotykowe prac znajdujących się w muzealnej Kolekcji. W ramach rozszerzania działań dostępnościowych planujemy coroczny wzrost ilości opracowań dotykowych oraz audiodeskrypcji do dzieł.

Plansza tytułowa odcinka "Sztuka na wyciągnięcie ręki". Po prawej dłoń dotyka instalacji artystycznej badając jej strukturę

Każdy odcinek będzie dostępny na 3 platformach społecznościowych:

na Instagramie/MOCAK-Krakow

profilu FB – Facebook/MOCAKKrakow

oraz kanale YT – YouTube/MOCAK

W pierwszym odcinku na YT przedstawiamy pracę Między autorstwa Stanisława Dróżdża.

Pierwotnie praca była pokazywana w jednym z pomieszczeń Galerii Foksal. Obecnie istnieje jako seria projektów, które tylko minimalnie różnią się wymiarami. Mimo że słowo „między” nie pojawia się w normalnym zapisie, cały czas je dostrzegamy. Artysta stawia pytanie, jak daleko można naruszyć tożsamość danej rzeczy, aby w dalszym ciągu można było ją rozpoznać. Przestrzeń pawilonu może być uznana za próbę wykreowania fizycznego doświadczenia, które jest rodzajem odpowiednika słowa z tytułu pracy. To, co istotne, nie znajduje się bowiem „w”, ale często „między”.

W zbiorach Muzeum są tyflografika oraz trójwymiarowe opracowania dotykowe pracy.

 

MOCAK 2019 | ul.Lipowa 4, 30-702 Kraków | office@mocak.pl; tel. +48 12 263 40 00 | www.mocak.pl | Facebook

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: