BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

8 grudzień 2011

Wielka Gala Integracji 2011

Już 16 raz Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji zorganizowało Wielką Galę Integracji tradycyjnie z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

To największe doroczne święto osób z niepełnosprawnościami odbyło się dnia 7 grudnia 2011 roku w Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie i zgromadziło na widowni ok. 2 tys. osób. Ideą przewodnią tegorocznej Gali było popularyzowanie integracyjnego kibicowania na imprezach sportowych.
Galę prowadzili Grażyna Torbicka i Piotr Pawłowski, wspierali ich Krzysztof Ziemiec, Dariusz Szpakowski i Tomasz Kammel. Wśród gwiazd na scenie pojawili się Ewelina Flinta, Olga Bończyk, niewidomy artysta Romuald Roczeń z akompaniującym mu na gitarze Waldemarem Lewandowskim, głuchoniemy tancerz Krystian Foltynowicz, oraz kwartet smyczkowy Grupa MoCarta.
O sprawach osób z niepełnosprawnościami rozmawiali parlamentarzyści na wózkach, poseł na Sejm RP, Przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, pan Sławomir Piechota oraz poseł na Sejm RP, Przewodniczący i członek wielu komisji i zespołów parlamentarnych pan Marek Plura. Poruszono tematy związane z barierami architektonicznymi i ich niwelowaniem, przystosowywaniem obiektów sportowych, a także z barierami mentalnymi w społeczeństwie. Mówiono też o planach na przyszłość. Dyskusją kierował dziennikarz TVP1 pan Krzysztof Ziemiec.
Przyznano honorowe medale „Przyjaciel Integracji” dla firm i instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych w ramach projektu Koalicja „Prezesi-wolontariusze 2011” tj. WKS Śląsk Wrocław, Bank City Handlowy, Bank DnB Nord i Metro Warszawskie.
Nagrodzono też zwycięzców Konkursu Filmowego „Warszawa bez Barier”, konkurs ten był skierowany do młodzieży ze szkól gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Pierwszą nagrodę otrzymały Emilia Anna Czaplejewska i Anna Maria Chlapek za film „Przełamać Bariery”. Wyróżniono także Natalię Przybysz, Gabrielę Sibilską i Karolinę Kowalczyk za film „Warszawska cisza”. Nagrody wręczał Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy pan Włodzimierz Paszyński.
Ostatnim akcentem uroczystości było podziękowanie, wyrażone przez prowadzących tj. Grażynę Torbicką i Piotra Pawłowskiego, instytucjom i firmom pomagającym i wspierającym działalność Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz osobom występującym na scenie w czasie Gali.

Tekst: Kazimierz Adomat
Foto: Krzysztof Rzepecki

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: