BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

XIV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Specjalnych w Brześciu

W Brześciu na Białorusi 5 i 6 maja 2018 roku odbył się XIV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Specjalnych.

Tematem przewodnim festiwalu był „Rock and Roll”. Festiwal odbywał się w Pałacu Kultury Związków Zawodowych przy ul. Moskiewskiej 275 w Brześciu. Jak co roku organizatorzy festiwalu wybierali nowe interesujące spektakle, które pozwalały odkryć dla siebie nowe horyzonty teatralne.

Artyści przyjechali z Litwy, Polski, Rosji, Ukrainy, nie zabrakło oczywiście uczestników z Białorusi, którzy dominowali na tym festiwalu, wszyscy zostali powitani przez partnerów i sponsorów.

Otwarcie festiwalu zainaugurował szef Departamentu ds. Młodzieży Regionalnego Komitetu Wykonawczego w Brześciu Jurij Segenyuk, który zauważył, że organizacje pozarządowe i środowisko związane z nimi wykonuje bardzo ważną i niezbędną pracę co przyciąga coraz więcej teatrów.

Jest dwóch mężczyzn stoi na scenie wraz z kobietą. Jeden z mężczyzn trzyma w dłoni mikrofon. Drugi teczkę. Kobieta obok również trzyma w dłoni teczkę. Ma na sobie długą czarną spódnice w białe grochy.

Po oficjalnym otwarciu festiwalu na scenie zagrali aktorzy, dzieci i dorośli, zespołów teatrów specjalnych min. z:

  • Teatr „Глория»”, w spektaklu „Мальчик-одуванчик” z Białorusi,

  • Teatr „Лик”, ze spektaklem „Почему у месяца нет платья” z Białorusi,

  • Teatr „Ступеньки творчества”, zagrali spektakl „Хвастунишка ” z Białorusi,

  • Teatr „Надежда”, w spektaklu „Как старик корову продавал” z Rosji,

  • Teatr „Млечный путь”, w spektaklu „Ожившие цветы” z Białorusi,

  • Teatr „Pasjonaci”, w spektaklu „Historia pewnej miłości” z Polski.

Drugiego dnia festiwalu wystąpiły min.:

  • Teatr „Вне границ”, performance „Горбун из Нотр-Дам” z Litwy,

  • Teatr „Позитив”, zagrali w „День рождения кошечки Муры” z Ukrainy.

Aktorzy w swoich przedstawieniach opowiedzieli o miłości i przyjaźni, nadziei i ludzkich namiętnościach w baśniowej i życiowej prawdzie, która wzbudziła żywą i bezpośrednią reakcję publiczności. W przerwach do zabawy w rytmie rock-and-roll’a, zachęcali wolontariusze podnosząc widzów z krzeseł do tańca zapalającego.

Ludzie stoją na scenie. Są ubrani kolorowo. Kobiety w długie spódnice w różnych kolorach - turkusowy, pomarańczowy, niebieski w białe grochy. Jedna z kobiet trzyma mikrofon w dłoni i skacze.

Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku i Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Osób Niepełnosprawnych odbywają się co roku w trzech państwach: Polsce, Białorusi i Ukrainie. Początek tej inicjatywy w Brześciu na Białorusi to rok 2003. Wtedy w ramach projektu ,,Impuls” realizowanego z programu RITA przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnoprawnych rozpoczęła się współpraca Brzeskiego Rejonowego Stowarzyszenia ,,Niepełnosprawny i Środowisko” z Michałem Stanowskim ze Stowarzyszenia Rekreacyjny Klub Nieprzetartego Szlaku, której efektem jest przeniesienie idei spotkań artystów teatrów osób niepełnosprawnych na Białoruś. Od 2005 roku corocznie w Brześciu organizowane są spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku . Wszystko to nie miałoby miejsca gdyby nie praca instruktorów, wolontariuszy oraz Teatru w Obiektywie (TWO), który szeroko propaguje Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku i Międzynarodowy Nieprzetarty Szlak.

Kobieta i mężczyzna pochylają się na wprost do zdjęcia. W tle dwóch mężczyzn i krzesło. W tle również cała czarna ściana.

Na tym przeglądzie mogą się pochwalić kapitalnym występem Pasjonaci, grupa artystów z Polski. Aktorzy pochodzą ze Świdnika ze Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej. Spektakl pt. „Historia pewnej miłości” oczarował publiczność, a brawa brzmiały donośnie w każdym zakątku widowni. Zagrali w nim Anna Maria Skrzetuska, Waldemar Stefan Staszczak, Mariusz Jaworski, Łukasz Grzegorz Gnieciuk i Sebastian Przemysław Golik. Opiekunowie artystów Renata Elmerych, Żaneta Adamek, Katarzyna Oleszczuk i Jadwiga Hojda byli dumni ze swoich gwiazd i ich zasłużonego międzynarodowego sukcesu.

Mężczyzna stoi na scenie. W dłoni trzyma mikrofon i kartkę. Twarz ma opuszczoną w stronę kartki. Obok niego stoi kobieta i trzyma w dłoni kartkę.

Po przeglądzie programu festiwalowego uczestnicy, instruktorzy i organizatorzy brali udział w dyskusjach i warsztatach, nie zabrakło także rozrywki i zabawy oraz zwiedzania miasta.

Ludzie stoją na chodniku. Uśmiechają się do zdjęcia. Niektórzy obejmują innych swoimi ramionami i tak pozują do zdjęcia. W tle budowla z dużą wnęką układająca się w kształt gwiazdy.

Kamil Artur Kuliński

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies