BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

3 luty 2019

Z kolędą w Rogóźnie

W niedzielę 27.01.2019 r. zespół artystyczny „Figiel” i solista Łukasz Lisek z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy, placówki Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej, uświetniali swoim występem liturgię w dwu Mszach Świętych w Kościele pw. św. Wawrzyńca w Rogóźnie. Dzięki uprzejmości księdza proboszcza Waldemara Tarachy uczestnicy WTZ w Janowicy mogli zaprezentować swój program bożonarodzeniowy pt. „Kolędować Małemu…” . Prezentacja jasełek przedstawiona została w formie pantomimy, a solista Łukasz Lisek uświetnił msze swoim śpiewem. Parafianie mogli także nabyć różne prace wykonane w Warsztacie przez uczestników.

Zdjęcie1

Poprzez pantomimę uczestnicy WTZ zaprezentowali parafianom z jakimi problemami zmagali się Józef i Maryja – niebezpieczeństwo drogi, zbliżający się poród i brak jakiegokolwiek miejsca w Betlejem, jak również zagrożenia i niebezpieczeństwa, przed którymi staje człowiek od zarania wieków – alkoholizm, prostytucja, przemoc. Z takimi samymi problemami żyjemy dziś, są aktualne, dotyczą naszego społeczeństwa, ukojenie możemy znaleźć tylko w Bogu. Jednak, jak tysiące lat temu nie było miejsca dla mającego przyjść na świat Jezusa. Dzisiaj też człowiek dwudziestego pierwszego wieku nie ma czasu i miejsca dla Jezusa i jego Matki. Większość z nas żyje według własnych zasad moralnych i nie dopuszcza do głosu sumienia. Dlatego też tak ważny jest czas Bożego Narodzenia, aby człowiek mógł się wreszcie zatrzymać, dostrzec innych, pojednać się z bliźnimi i samym Bogiem. Kolędy śpiewane przez solistę Łukasza i prezentacja jasełek wprowadziły niejedną osobę w zadumę i wzruszenie. Po Mszy aktorzy, solista i opiekunowie otrzymali wiele słów uznania.

Zdjęcie2

Jednak nie samą pracą żyje człowiek. Na czas pomiędzy mszami ksiądz proboszcz zaprosił uczestników WTZ i ich opiekunów na wspólne śniadanie do „Stodoły” – niedawno wyremontowanego budynku OSP w Rogóźnie. Przepyszne śniadanie przygotowała Rada Parafii. Oprócz kawy, herbaty i kanapek na stołach znajdowały się domowe ciasta oraz owoce. Wszystko to przygotowane z wielkim sercem i najszczerszą chęcią ugoszczenia. W czasie śniadania nie zabrakło rozmów o pracy w WTZ, planach, problemach, radościach i smutkach.

Zdjęcie3

Po każdej mszy, parafianie mieli możliwość zobaczenia i nabycia prac wykonywanych przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy. Warsztatowicze zadbali o reklamę stowarzyszenia i placówki rozdając ulotki, w zamian parafianie złożyli na rzecz stowarzyszenia datki – w sumie 1224,22zł.

Zdjęcie4

Na zakończenie pobytu w parafii uczestnicy WTZ na ręce księdza proboszcza przekazali serdeczne podziękowania Parafianom za dotychczasowe wsparcie w tym Kampanii Społecznej Kilometry Dobra oraz za możliwość zaprezentowania jasełek.

Obdarowano Parafię pracami wykonanymi w Warsztacie – podpałką ekologiczną oraz aniołem – „Anioł Dobroci”, którego zadaniem jest strzec i otaczać opieką wszystkich parafian.

Zdjęcie5

Warsztaty terapii zajęciowej są placówkami wsparcia dziennego dla osób z niepełnosprawnością powyżej 16 roku życia. Uczestnicy przebywają w placówkach przez siedem godzin, poprzez prowadzoną rehabilitację społeczną i zawodową, nabywają różnego rodzaju umiejętności, które pozwolą im na podjęcie pracy na chronionym bądź otwartym rynku pracy. Ważne jest także uczestnictwo w życiu społeczności lokalnej i przełamywanie stereotypów dotyczących samych osób niepełnosprawnych.

Tak właśnie działa Warsztat Terapii Zajęciowej w Janowicy. Jego uczestnicy odwiedzając różne parafie i instytucje pokazują, że niepełnosprawność nie jest niczym złym ani „karą za grzechy”.

Możemy to robić dzięki otwartości takich ludzi jak ksiądz Waldemar Taracha, którego postawa pozwala nam wierzyć, że są ludzie z wielkim sercem i empatią do drugiego człowieka. Serdecznie dziękujemy. Bóg zapłać!

Zdjęcie6

„Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego” (Papież Franciszek)

Eliza Cyfra

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: