BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Nieprzetarty Szlak SANS’2021 MARZENIA

Nieprzetarty Szlak to całoroczny cykl działań artystycznych – plastycznych, muzycznych, teatralnych, których bohaterami są osoby z niepełnosprawnościami. Imprezy NS, między innymi ze względu na swój poziom artystyczny i organizacyjny, wpływają na odbiór osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie – Polski, Ukrainy, Europy. Następuje wypracowywanie nowych, innowacyjnych metod pracy, rehabilitacji oraz popularyzacja pomysłów już sprawdzonych.

Finałem całego cyklu jest Międzynarodowy Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych. Zgodnie z tradycją nie chodzi tu o wybranie najlepszych, a o pełne radości spotkania tych wszystkich, którym przez życie iść jest dużo ciężej, a którzy pomimo tych trudności ofiarowują innym piękno i radość swojej twórczości i zaangażowania.

 

Właśnie dlatego nasz Przegląd nazywamy SPOTKANIAMI ARTYSTÓW NIEPRZETARTEGO SZLAKU. 

Chcemy, aby dni spędzone w Lublinie pozostawiły u uczestników niezatarte wspomnienia. Poza oglądaniem spektakli, będziemy się wspólnie bawić, śpiewać piosenki, brać udział w konkursach. Imprezie towarzyszą działania animacyjne, wystawy i wiele innych atrakcji.

Co roku wspólnie z instruktorami wybieramy konwencję SANS. Spotkania w roku 2021 będą realizowane w konwencji MARZEŃ – dotyczy to śpiewanych piosenek, wystroju sali, kostiumów, animacji, Konkursu na Znak Graficzny, Konkursu Plastycznego i wszystkich imprez przygotowujących do Spotkań Teatralnych (nie dotyczy to jednak tematyki samych przedstawień!).

Działania te pomagają naszym podopiecznym wejść w klimat imprezy, głębiej przeżyć wspólną przygodę, być nie tylko uczestnikami, ale również współorganizatorami Nieprzetartego Szlaku.

Do chwili obecnej w ramach tegorocznego Cyklu NS odbyły się:

1.Międzynarodowe Warsztaty Teatralne w naszym Ośrodku Teatralnym w Skrzynicach (sierpień 2020).

2.Skrzynickie Spotkania Teatralne – warsztaty dla zespołów osób z niepełnosprawnościami (wrzesień 2020).

3.Międzynarodowy Konkurs na Znak Graficzny „Marzenia” – w obecnej chwili odbywają się ostatnie głosowania na Znak Publiczności.

4.Konkurs Plastyczny „Marzenia” ogłoszony został w lutym tego roku. Prace w technikach: malarstwo, rysunek, grafika, techniki mieszane przesyłać należy zgodnie z regulaminem do 17. kwietnia 2021 r.

 

Finałowy Przegląd Teatralny – Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku MARZENIA

odbędzie się

 27-30 maja 2021 

w Teatrze Muzycznym w Lublinie, ul. M. Curie-Skłodowskiej 5

 

Mamy nadzieję, marzymy o tym, że pomimo pandemii spotkamy się w Lublinie.

Podczas Przeglądu przerwy pomiędzy występami teatrów wypełnione są wspólnym śpiewaniem piosenek, zabawą, konkursami… W ten sposób przyjeżdżający artyści nawiązują bezpośredni kontakt z innymi uczestnikami i razem z wolontariuszami prowadzącymi imprezę budują jej klimat.

W niedzielę po prezentacjach teatralnych odbywa się Wielki Finał, podczas którego dziękujemy artystom i ich instruktorom: wręczamy upominki i dyplomy. Na zakończenie na scenę zapraszamy wolontariuszy, organizatorów, którym dziękujemy za pracę i zaangażowanie włożone w organizację imprezy.

Rada Konsultantów NS zaprasza instruktorów na Warsztaty – omówienia. Mają one charakter seminarium – ogólnej dyskusji, w której każdy może wyrazić swoją opinię. Głównym celem jest rozwój grupy teatralnej, jej instruktora i całego środowiska teatralnego. Nasz przegląd ma charakter edukacyjny, dlatego obecność reżyserów – przedstawicieli zespołów uczestniczących w imprezie jest obowiązkowa.

Radę Konsultantów stanowią osoby specjalizujące się w dziedzinie teatru i teatroterapii (dramaturgii, plastyce, muzyce, ruchu scenicznym…), specjaliści z zakresu pedagogiki, terapii… Ich zadaniem nie jest ocenić, który spektakl był lepszy, a który gorszy, lecz udzielenie porad, informacji tak, aby praca reżyserów, instruktorów teatralnych przynosiła jeszcze lepsze efekty niż do tej pory.

W ramach Przeglądu zapewniamy:

-profesjonalne podejście do występujących artystów,

-próby – przed Spotkaniami – istnieje możliwość próby teatralnej z udziałem oświetleniowca,  elektroakustyka i konsultanta teatralnego,

-garderoby – dysponujemy garderobami, każda grupa teatralna ma bardzo precyzyjnie określony  czas, w którym garderoba jest do jej dyspozycji,

-profesjonalną salę teatralną z oświetleniem i nagłośnieniem,

-podczas prób i występów do pomocy jest wolontarystyczna obsługa sceny,  ∙ podczas występów dbamy o ciszę na widowni (nie ma wchodzenia i wychodzenia), ∙ do każdego zespołu teatralnego przydzielony jest wolontariusz – opiekun, ∙ profesjonalną analizę realizowanego widowiska,

-dobrą atmosferę i wspaniałą zabawę.

Imprezy towarzyszące SANS:

1.Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „TEATR W OBIEKTYWIE” oraz wystawa fotograficzna; ∙ Wystawa prac nadesłanych na Konkurs na Znak Graficzny Międzynarodowego Cyklu  Nieprzetartego Szlaku 2020/2021 „MARZENIA”;

2.Wernisaż Konkursu Plastycznego Nieprzetartego Szlaku;

3.Happening na ulicach Miasta Lublin.

 

Honorowy Patronat objął Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.

Strona www: nieprzetartyszlak.eu

Fanpage na Facebook: www.facebook.com/FundacjaNieprzetartegoSzlaku 

Organizatorzy SANS:

Fundacja Nieprzetartego Szlaku

ŚDS „Akademia Artystyczna”

Koordynator NS: Michał Stanowski, tel.: +48 603-306-687

Kontakt dla mediów: Agnieszka Wojnarowska-Śmietana, tel.: + 48 609-050-010 e-mail: nieprzetartyszlak@gmail.com

 

Informacja przekazana przez Fundację Nieprzetartego Szlaku

logo Fundaji Nieprzetartego Szlaku - pomaranczowe pofalowane linie nad nazwą fundacji

Fundacja Nieprzetartego Szlaku
Skrzynice Pierwsze 19
23-114 Jabłonna

adres korespondencyjny:
Centrum Nieprzetartego Szlaku
ul. Nowy Świat 34c
20-418 Lublin

Polecamy również

30. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku-Przemiany

29. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku-Baśnie i Legendy

28. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku-Rocknroll

27. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku-Spotkania Cygańskie

 

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: