BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

28 październik 2021

„Zobacz mój głos”- O Festiwalu Poezji Miganej słów kilka

W dniach 20-22 października w Biblio w Lublinie (Filia 32 MBP) odbył się Festiwal Poezji Miganej „Zobacz mój Głos”.

Wstęp był wolny.  Wydarzenie w całości było tłumaczone na Polski Język Migowy oraz z Polskiego Języka Migowego na polski język foniczny.

Festiwal miał na celu integrację i edukację osób słyszących z niesłyszącymi, podniesienie świadomości społecznej w zakresie potrzeb osób z dysfunkcją słuchu oraz stworzenie warunków do równoprawnego uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta.

Była to druga edycja. Przeważającą większość uczestników stanowiła młodzież z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabosłyszącej im. Jana Pawła II w Lublinie. Młodzież niezwykła. Wielu uczniów, którzy uczą się w polskiej szkole pochodzi z Ukrainy.

W ramach zaplanowanego festiwalu przygotowano wiele ciekawych wydarzeń takich jak: spotkania, prelekcje, warsztaty poezji miganej, warsztaty muzyczne, projekcja filmu.

Wstępem do festiwalu było spotkanie z reportażystą i dziennikarzem Witoldem Szabłowskim. Opowiedział on o swojej pracy twórczej i planach literackich na przyszłość.

Kolejne panele tematyczne zostały podzielone na dwie części: część wykładową i warsztatową. Podczas części wykładowej uczestnicy wysłuchali wykładów: Jak zorganizować wydarzenie dostępne dla niesłyszących?” oraz „Bobomigi. Skuteczna komunikacja z niemowlętami”. Wykłady  prowadzone były przez przedstawicieli Fundacji Katarynka, która działa na rzecz udostępniania kultury i wizualnej sztuki artystycznej osobom niewidomym i słabo widzącym (flagowym projektem Fundacji jest adapter.pl – portal filmowy dla osób niewidomych i niesłyszących).

Natomiast w części warsztatowej poruszana była tematyka poezji miganej. W warsztatach muzycznych młodzież przygotowywała tłumaczenie na język migowy wybranego utworu muzycznego. Pierwszym jej etapem była analiza i interpretacja tekstu piosenki, później uczenie się wybranych części zwrotek na pamięć.

Warsztaty poezji miganej poprowadził Arkadiusz Bazak, zaś warsztaty muzyczne współprowadził z Hubertem Pyrgies – liderem zespołu Chonabibe.

Drugi dzień festiwalu był dla jej uczestników dalszym ciągiem warsztatów pełnych ciekawych informacji i szczerego podziwu, któremu uległa większość audytorium podczas wysłuchania historii związanej z zapoczątkowaniem pasji do muzyki i przezwyciężanych ograniczeń, którymi podzielił się prowadzący Arkadiusz Bazak – Głuchy aktor i muzyk. W trakcie warsztatów muzycznych młodzież realizowała kolejny etap przełożenia utworu muzycznego czyli tłumaczenie w synchronizacji z muzyką.

Również tego dnia uczestnicy mieli okazję wzięcia udziału w panelu tematycznym zatytułowanym: „Rozwijanie kreatywności uczniów niesłyszących” wygłoszony przez panią Elżbietę Barszcz – dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Pawła II w Lublinie.

Późnym popołudniem odbyła się projekcja filmu fabularnego „Fisheye” z napisami dla osób niesłyszących. W przedstawionym filmie główna bohaterka zostaje porwana i uwięziona w wygłuszonym pomieszczeniu, skąd może przy użyciu wizjera obserwować reakcje i postępowania swojego męża, przyjaciół i rodziców i aby odzyskać wolność, musi rozwikłać tajemnicę z przeszłości. Film można obejrzeć na Netfliksie.

Uczestnicy oglądają film

Atrakcją wieczoru było spotkanie z producentką filmu – Joanną Banach. Towarzyszył jej przeuroczy psiak o imieniu Buba. Prowadzący zadawał pytania m.in. czy kolor ścian idealnie skomponowany ze strojem bohaterki był nieprzypadkowy i inne związane z filmem. Następnie padły pytania o najbliższe plany produkcji filmowej, na które pani Joanna odpowiedziała, że mają w planie m.in. stworzyć film holograficzny. Ze strony samej producentki padło pytanie skierowane do uczestniczących w spotkaniu osób niesłyszących na temat lepszej jakości zapewnienia tłumaczenia filmów na język migowy.

Zwieńczeniem trzeciego ostatniego dnia festiwalu był występ młodzieży – uczestników Warsztatów Poezji Miganej i Warsztatów Muzycznych. Był to przepiękny pokaz pełen ekspresji tłumaczonej piosenki zespołu Bajki o dorosłych pt. „Wyspa”. Młodzież w swoim muzycznym występie pokazała całe piękno języka migowego i oczarowała publiczność zapewniając niezapomniane wrażenia.

Przed występem głos zabrał kierownik Biblioteki. Podziękował przybyłym za obecność, uczestnictwo oraz zainteresowanie tym wydarzeniem. Organizatorka wyraziła nadzieję, że spotkamy się za rok.

Przed oficjalnym występem wokalista Hubert Pyrgies puścił oryginał teledysku, którego możecie posłuchać pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=HuMCY22oRiI

Wydarzenie to bez wątpienia było nadzwyczajnie interesujące i inspirujące, a wszystko to dzięki organizatorom i prowadzącym, którzy z chęcią podjęli się tej inicjatywy, jak również uczestników, dla których tegoroczny festiwal cieszył się w odbiorze ogromną sympatią.

W kolejnej edycji Festiwalu zachęcam wszystkich dużych i małych do udziału. Naprawdę warto i bądźcie spokojni, znajomość języka migowego na warsztatach nie jest konieczna, a może odkryjecie w sobie nową pasję?

Magdalena Zawadzka

Galeria zdjęć:

 

Zdjęcia: Magdalena Smyl i Magdalena Zawadzka

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: